Sıfır otomobil stokları hala yenilenemedi

sıfır otomobil

Ülkemizde hayli uzun bir süredir sıfır otomobil sıkıntısı yaşanıyor. Görünen o ki bu stok sıkıntısı kısa vadede de bitmeyecek. İşte konu ile ilgili detaylar.

Son 1 senede 2. el otomobil pazarındaki fiyatlar önemli bir artış gösterdi. Bu artışın temel nedenlerinden birisi de ülkeye gelen sıfır otomobil sayısının talebi karşılamaması.

Kendi kendinize şu soruyu soracak olabilirsiniz. Ekonomi bu kadar kötüyken nasıl oluyor da gelen otomobiller geldiği gibi tükeniyor? Aslında bu sorunun cevabı son derece basit. Ülkemize gelen sıfır otomobiller galeriler ya da al-satçı olarak tabir ettiğimiz kesim tarafından satın alınıyor.

Yani gelen sıfır otomobilleri kimse binmek için almıyor. Aksine satmak için alıyorlar. Otomobilleri alıp, sıfır fiyatının 20.00030.000 TL üzerine satışa koyuyorlar. İşin ilginç yanı ise bu otomobilleri alanlar da genel olarak binme amaçlı değil satma amaçlı alıyorlar.

otomobil

Sıfır otomobil almak mümkün değil

Böylece otomobilin fiyatı da şiştikçe şişmiş oluyor. Haliyle bu durum 2. el otomobil fiyatlarına da pozitif yönlü yansıma yapıyor.

Normalde pandeminin 2021’in başlarına kadar hafiflemesi bekleniyordu. Dolayısıyla yılbaşı itibariyle arz-talep dengesinin de rayına oturacağı tahmin ediliyordu. Fakat şu anda tüm dünya koronavirüs pandemisinin 2. dalgasıyla boğuşuyor. Doğal olarak da otomobil üretimi hala istenilen seviyeye gelmiş değil.

Görünen o ki kısa bir süre içerisinde de istenilen seviyeye ulaşmak pek mümkün olmayacak.

Xiaomi Redmi Watch uygun fiyatla geliyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir