Ana sayfa Genel Şantaj saldırıları can yakmaya devam ediyor

Şantaj saldırıları can yakmaya devam ediyor

İş dünyasına yönelik siber şantaj saldırıları geçtiğimiz yıl %50 oranında arttı. Saldırganlar tuzağa düşürdükleri kişilerden binlerce dolar koparıyor.

Verizon tarafından yayınlanan veri güvenliği raporu, siber dünyanın en büyük tehditlerinden birinin şantaj saldırıları ya da diğer adıyla ransomware olduğunu ortaya koydu. Rapor için dünya çapında çok sayıda siber saldırı analiz edildi. Yapılan tüm saldırıların %51’inin şantaj saldırıları olduğu tespit edildi.

Başarılı şantaj saldırılarının sayısının arttığı sadece Verizon’un araştırması tarafından tespit edilmiş değil. Siber güvenlik şirketi Symantec de bu artışa dikkat çeken bir araştırma yaptı. Symantec de şantaj saldırısı kurbanlarının ödediği ortalama ücretin 1000 dolara ulaştığını belirtti.

Ransomware saldırılarının en sık karşılaşılan türü ise masum gibi gözüken bir e-postanın ekindeki dosyayı indirerek çalışıyor. Genellikle Word ya da Excel dosyası görünümünde olan bu dosyaları çalıştırdığınızda bilgisayarınızdaki dosyalar şifreleniyor ve erişilemez hale geliyor. Saldırganlar kurbanlardan para isteyerek dosyalardaki şifreyi kaldırıyor. Son dönemde iyice yaygınlaşan bu saldırılardan korunmak için kaynağından emin olmadığınız e-postalara dikkat etmeniz gerekiyor.

Dünyanın su problemine teknolojik çözüm

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

instagram şifre kırma 2020

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü?

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü? Instagram hesabı çalmaya çalışmadan önce sizleri haberimize alalım. Instagram kullanımı artık Facebook’u geçmiş durumda. En...

Son Haberler