Ana SayfaGenelŞarjı bitmeyen kamyon görenleri hayrete düşürdü

Şarjı bitmeyen kamyon görenleri hayrete düşürdü

Elektrikli araç üreticilerinden bir tanesi şarjı bitmeyen kamyon modelini iş dünyasına tanıttı. Birçok kişinin hayretlerini kazanmayı başaran bu araç ilginç özelliklere sahip.

Üreticileri tarafından The Elektro Dumper ismi verilen bu araç, bitmeyen bataryası ile tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Tepeden aşağı yokuş indirmekte kullanılan bu aracın özelliği ise kendi kendini şarj edebilmesi. Böylece hiçbir zaman şarjı bitmeden çok uzun bir süre kullanım olanağı sunuyor.

Şarjı bitmeyen kamyon 110 ton ağırlığa sahip

Bu kamyon ürününü ilginç yapan bir diğer önemli özelliği ise devasa bir kütleye sahip olması. 110 tonluk bu kamyon 64 ton yük almakla birlikte yokuş aşağı inerken ilerlemek için güç ihtiyacı hissetmiyor.

otonom kamyon

Fren sisteminin elektrik üretmesi ile birlikte bu üretilen elektrik tekrar depolama imkanı sunuyor. Böylece kendisini sonsuza kadar devam ettirebilecek bir model ortaya çıkıyor. İnişte aracın bataryası %88 oranında doluyor ve yukarı doğru olan yolculukta ise bataryanın %80’i harcanıyor. Böylece her seferinde %10 civarında enerji üretimi ortaya çıkıyor.

Şu an için çok ciddi bir talep olmasa bile ilerleyen dönemlerde bu tür araçların daha fazla kullanılması öngörülüyor. Şantiyelerde çalışan büyük ve ağır araçlar karbondioksit salınımına önemli bir neden oluşturduğu için bu tür araçlar daha çok tercih edilecektir. Peki sizce de kendi kendini şarj edebilen bu araçlar gerçekten de geniş bir kullanım alanı bulabilecek mi? Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.

Elektrikli çöp kamyonları yakında üretilecek

12 YORUMLAR

 1. İki daire bir araba masrafı yaptım, TÜRK PATENT ENSTİTÜSÜ nden (02995) paten aldım, ünvtelere uğradım hadi yapalım diye, herşeyden önce innamadılar ki. İnananlar da kendi projelerimiz dışında ilgilenmiyoruz gibi ifadeler kullandılar.
  Bir başka, üstelik incelemeli patentim ise ihlal edidi, dava açtım, kazandığım davaya karşı dava açarak patente hükümsüz kıldılar…
  irfan gençer/Polatlı-ANKARA

  • dostum burası türkiye . şu anki hükümetin tek derdi ülkeye şeriat benzeri bir sistem getirmek. başka hiç bir şeyle ilgilenmiyorlar. patent enstitüsüne başvurularında yaptığın buluşların üstüne süpaneke falan arapça bişeler yaz ozaman dikkate alırlar seni. birde imamhatip mezunuyum dedinmi tamamdır bütün kapılar açılır sana. ama onun dışında bu hükümet gitmeden öyle bilim teknoloji, arge ,astronomi , icatlar falan onlar için boş şeylr bunlar. ama hatalarını 10 yıl sonra anlayacaklar. çünkü dünya sınırsız ve temiz enerjide sona gelmek üzere, yapay zeka ise tüm geleceğe yön verecek. bizde 2’side yok başlanmadı bile.

   • Cumhuriyet tarihinde en büyük are bu hükümet tarafından yapıldı. Yapay zeka çalışması başlatıldı. Silah sanayinde are sayesinde ilerledik. Sen yalancının tekisin. Google yaz her konuda sana bilgi versin gelişmeler hakkinda. Amerikan ama senden daha dürüst.

   • Kardeş bundan 70 80 sene önce Allah değil tanrı diyorlardı bu hükümet yoktu tamda senin istediğin gibi Allah sız kitapsız insanların elindeydi bu hükümet o zaman niye kimse bir şey yapmadı ? Tutanmı vardı seni babanı dedeni niye yapmadınız ? peynire zeytine %200 zam yapan kendini yakan insanlara niye bir şey yapmadı ? sen kurban ol devlete millete ve şuan ki Hükümete ! Türkiye Cumhuriyetinin varlığından haberdar olmayan devletler vardı şimdi bize bağlılığını göstermek için sıraya girmişler Türkiyeden geliyorum dediği zaman köylü gözüyle bakıldı insanlarımıza senin bu beğenmediğin hükümet sayesinde ne saygı gösteriyorlar sen ne biliyorsun ki ne konuşuyorsun takmışsınız at gözlüğünüzü bir bok bildiğinizde gördüğünüzde yok boş boş konuşuyorsunuz bu hükümet kadar kim istemiş bu devletin milletin gelişmesini bir yerlere gelmesini az mı insanlarımıza canlarımıza profösörlerimize kıydılar katlettiler senin şuan kullandığın metro hatları 100 sene evvel inşaa edilicekti lakin para yoktu ekmek almaya o zamanki hükümette kürkle geziyordu viski içiyordu elinde puroyla bir araştır bakalım devletin kasasındaki sermayenin yarısıyla kendine yat alan kim.

  • Bir başka patentli sistem proje
   Motorlarda ilk hareket için basınçlı havalı marş sistemi
   Motorlarda ilk hareket için basınçlı havalı marş

   Proje Sahibi: İrfan GENÇER

   Kurum: Emekli

   E posta: [email protected] http://www.mucitirfan.blogcu.com

   Taşıtlarda motorun ilk hareket marş sisteminin basınçlı hava ile sağlanması

   Taşıtların ilk hareketi için elektrikli marş düzeneği yerine basınçlı hava. Sıkıştırılmış havanın bir enerji-güç kaynağı olduğu bilinen bir şeydir ve bu sistemde bunun üzerinedir.

   Sıkıştırılmış havadan yararlanarak taşıtların ilk hareket kısmında akümülatör devre dışı kalacak, elektrikli marş dinamosu yerine taşıtların marş düzeneğinde basınçlı hava motoru kullanılacaktır. Örneğin; otomobilde havanın 2,5 litrelik kadar bir hava tankına motordan alınan hareketle mikro bir (pompa) kompresör yardımıyla otomatik olarak hava basılacak ve belirli bir basınçtan sonra kompresör (pompa) devreden çıkacak ve motora gereksiz yük vermeyecek, pompa da yıpranmamış olacaktır.

   Stop ta olan motoru çalıştırmak için kontak anahtarı çevrildiğinde valf bobinin basınçlı havayı açmasıyla; havayla çalışan lokma anahtarı gibi hava motoru vb. sistem marş dinamosunun işlevini aynı yer vb. yerde volanı aynı güçte ve devirde çevirerek motora ilk hareketi vererek çalıştıracaktır.

   Hava motoruna basınçlı hava geldiğinde ilk önce volana dişliyi sürecek, motor çalıştığında kontak anahtarı serbest bırakıldığında valf bobinin elektriği kesileceğinden hava motoruna hava geçişi kapanmış olacak ve volana sürülen hava motorunun dişlisi volan dişlisinden yay vb. ile geri gelecektir.

   Marş için taşıtta elektrikli marş dinamosu olmayacağından, akümülatörün görevi aydınlatma ve diğer elektrik devreleri için kullanılmış olacak ve akümülatörün yıpranmayıp, ömrü, boşalma süresi uzamış olacaktır. Akümülatör yerine 12 voltluk kuru bataryalar da kullanılabilir.

   Hava motorumuz marş dinamosu gibi fazla marşa basınca yanması ve arıza yapması gibi sorunu da yaşamamış olacaktır.

   Motor çalışmadan tankta basınçlı hava tükenirse:

   Tekerlere hava basılan pompalarla hava doldurulabileceğinden, taşıt içinde otururken ayakaltına gaz-fren pedalı vb. biçimde bisiklet pompası vb. ile basınçlı hava doldurulup kontak anahtarı tekrar çevrildiğinde yolda kalma sorunları yaşanmayacaktır.

   Hava deposunda havadan rutubet alıp yoğunlaşma olacağından, otomatik veya elle kumanda ederek ara sıra su boşaltılarak hava deposunun hacminin küçülmesi önlenecek, duruma göre bu şamandıra sistemi ile de sağlanabilir olacaktır.

   Bu sistem taşıtlara uygulandığında taşıtların ilk hareket verilerek çalıştırılmasında akümülatör boşaldığında veya fazla marşa basıldığında marş dinamosunun arıza yapması (kolektör lehimlerinin erimesi) gibi, elektrikçi çağırma, takviye akü, iterek veya çekerek taşıtları çalıştırma durumunda uğraş vermeye gerek kalmamış olarak kimseden yardım talep etmeden taşıtlar çalıştırılmış olacaktır.

   Hava soğuk yerden emilerek basılacak ve güneş ile motorun sıcaklığından etkilenmeyecek bir yere tank konulacak ve sonradan soğumasından dolayı havanın basıncının düşmesi önlenmiş olacaktır.

   Hava motorunun; motorun sıcaklık ve rüzgârından dolayı hep kuru olması nedeniyle rutubet tutma sorununun olmayışından dolayı buzlanma olan soğuk havalarda dahi havalı marş motoru sorunsuz çalışacaktır.

 2. Teslada da bu sistem mevcut fakat verdiğiniz bilgiler eksik. Araç %90 şarj ile yokuş çıkarken şarjı %80’e iniyor ve geri aynı yokuştan inerken %8ini tekrar şarj ederek %88’e yükseliyor yani yokuş iniş çıkış %2 şarj tüketiyor ve ortada sonsuza kadar olan bir döngü yok. Bu yazımdan bu gelişme hoşuma gitmedi algısı olmasın, bu aracı yakından ilgi ile takip ediyorum 🙂

 3. http://mucitirfan.blogcu.com/sn-bakanim-veysel-eroglu-yangin-natosu-kurulmali/13046165
  Sn. Bakanım Veysel Eroğlu, YANGIN NATOSU KURULMALI
  Sn. Bakanım Veysel EROĞLU,

  ORMAN YANGINLARI hakkında verilen mücadelelerde başarılı olmanızdan dolayı takdir ediyorum, ayrıca yangına yakın mücadele eden personele azminden dolayı kutluyor, gördükleri ateşin sadece bu dünyadaki olmasını diliyorum.

  Anlatmama gerek yok biliyorsunuz zaten, ormanlar dünyanın akciğeridir, yağmurların düzenli yağmasını sağlar, selleşmesini önler. Ormanların ve diğer oksijen tüketerek yanan yakıt türlerinin yanmasıyla dünya ısısının yükselmesi ve karbon monoksit gazı salınması sonucu atmosferin ısınması nedeniyle kutuplardaki buzullarda erimektedir. Buzulların erimesi ise dünyanın meteorolojik verileri değiştirmekte ve bir mevsimi 5 aya çıkarmıştır. Yani; 12 ayda 4 olan mevsim adedi 3’e düşmüştür…

  Dolayısıyla Kyoto protokolü durduk yere yapılmamıştır. Buna göre dünyanın her nerede yangın varsa, dünya ülkeleri bir olup acilen söndürmelidir ve bunun için bilhassa orman olmak üzere petrol, doğalgaz vb. yangınların söndürülmesi konusunda birleşmiş milletlerde anti yangın NATOSU/FİLOSU kurulması hakkında girişimde bulunmanızı bekler gereğini bilgilerinize arz ederim. Sayılarımla. 14.09.2012

  Sn. bakanım, yangınların önlenmesi ve söndürülmesi konusunda yaş sınırı koymaksızın fikir ve proje yarışması düzenlenmesi ve dikkate değer bulunan projelerin getirisi olan fikri değerine göre yüksek miktarda ödüllendirileceği konusunu da değerlendirip gereğini yapmanızı bilgilerinize arz ederim. Saygılarımla. 14.09.2012 İrfan GENÇER tel. 0507 202 41 22

  http://www.veyseleroglu.com.tr/haber_detay.asp?haberID=1320 Web sayfanızda yorumlar onaylanıp neden site de yayınlanmıyor?

  Yayınlanmayacaksa bildirin boşa zaman harcayıp yorum yazmayalım… 15.09.2012

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting