Samsung çip üretim fiyatlarını yüzde 20’ye kadar artıracak

Samsung çip üretim fiyatlarını yüzde 20'ye kadar artıracak

Samsung müşterileri yakında şirketin hizmetleri için önemli ölçüde daha fazla ödemek zorunda kalacak. İşte detaylar.

Bloomberg’e göre teknoloji devi, ürünlerinin ne kadar sofistike olduğuna bağlı olarak, yongalarını üretmek için yaklaşık yüzde 15 ila 20 daha fazla ücretlendirme konusunda müşterileriyle zaten görüşmelerde bulunuyor. Samsung, küresel tedarik zinciri krizinin ortasında artan malzeme tedarik maliyetlerine ayak uydurmak amacıyla fiyatlarını yükselten sektördeki en son şirket.

Samsung çip üretim fiyatlarını yüzde 20'ye kadar artıracak

Bloomberg, eski düğümlerde üretilen çiplere ihtiyaç duyan şirketlerin, bu yılın ikinci yarısında uygulanacak olan en büyük fiyat artışıyla karşı karşıya kalacağını söyledi. Görünüşe göre şirket, bazı müşterileriyle görüşmeleri çoktan bitirdi, ancak şu anda başkalarıyla görüşme aşamasında. Samsung’un dökümhane işi, 2022’nin ilk üç ayında şimdiye kadarki en yüksek ilk çeyrek satışlarına ulaştı.

Şirket, geleceği konusunda iyimser olsa da, küresel parça sıkıntısının işlerini etkilemeye devam etmesini de bekliyor. Üretim maliyetleri de ortalama yüzde 30’a kadar artıyor, bu da dökümhane işletmelerinin kâr etmek için daha fazla ücret alması gerektiği anlamına geliyor. TSMC gibi rakip dökümhaneler, fiyatları geçen yıl yüzde 20 artırdı ve 2023’te daha da fazla ücret talep edecek. Bloomberg İstihbarat Analisti Masahiro Wakasugi şunları söyledi: “Bu, şirket için kaçınılmaz bir hareket. Bazı müşteriler, diğerlerinden daha erken çip alabilirlerse daha yüksek fiyatları kabul edebilir.”

Şirket, rakiplerinin sahip olmadığı son teknoloji ekipmanlara sahip olduğundan ve diğer dökümhaneler zaten fiyatları yükselttiğinden, müşterileri büyük olasılıkla yeni fiyatları ödemeyi kabul edecekler.

Foxconn telefon sektörünün gidişatı konusunda endişeli