Telefon satışları azaldı! COVID-19 en çok Apple’ı vurdu!

En çok satan Android telefon

Gartner tarafından açıklanan güncel telefon satışları rakamlarına göre pazarda daralma yaşanıyor. En çok darbeyi ise Apple aldı!

Gartner’dan gelen yeni veriler 2020’nin ilk çeyreğinde akıllı telefon endüstrisi hakkında yeni bilgiler içeriyor. Bugün yayınlanan yeni rapora göre, küresel akıllı telefon satışları bu çeyrekte yüzde 20,2 azaldı. Ayırca Apple’ın iPhone satışları ise 2019’un aynı dönemine göre; yaklaşık yüzde 8,2 oranında gerileme kaydetti.

Apple, donanım ürünlerinin hiçbiri için ne kadar adet sattığını açıklamıyor. Bu nedenle Gartner gibi araştırma şirketlerinden elde edilen veriler, tedarik zinciri satışı ve pazar araştırması gibi göstergelere dayanarak bu verileri harmanlıyor ve işliyor. Gartner, Apple’ın 2020 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğinde 44,57 adetten 40,9 milyon ade iPhone sattığını düşünüyor.

Gartner analisti Annette Zimmermann; iPhone 11’in Apple’ın satışlar konusunda yüzünü güldürdüğünü belirtiyor. Zimmermann; COVID-19 pandemisi olmasaydı iPhone 11‘in satışlarının kat ve kat daha fazla olacağının hatta bu çeyrekte en çok satan telefon unvanını eline alacağını da belirtiyor.

PUBG Mobile kulaklığı Vivo TWS Neo tanıtıldı!

Apple; Huawei, Oppo veya Vivo kadar Çin’e bağımlı olmasa da, 2020’nin ilk çeyreğinde iPhone satışlarını olumsuz etkileyen tedarik kısıtlamaları ve mağaza kapanışlarıyla karşı karşıya kaldı. Bu yüzden iPhone satışlarında bir gerileme yaşandı.

telefon satışları

Diğer akıllı telefon üreticileri için de durum pek iç açıcı değil. Huawei, yaşanan son Android olaylarından sonra yüzde 27.3 oranında daha az telefon satışı gerçekleştirdi. Samsung ise yüzde 22.7‘lik bir düşüş ve OPPO ise yüzde 19.1‘lik bir düşüş yaşadı.

Xiaomi ise ilginç bir şekilde yüzde 1.4 oranında satışlarını arttırmayı başardı. Eğer COVID-19 pandemisi olmasaydı muhtemelen Xiaomi ilk üçe girmeyi başaracaktı.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir