Samsung da 3.5 mm kulaklık girişini kaldırıyor


Son dönemde birçok firmanın kullanmayı bıraktığı 3.5 mm kulaklık girişinden Samsung da vazgeçiyor. Note 10’la birlikte iş değişecek.

Beklenen hamle Samsung’dan da geliyor

3.5 mm’lik jak girişi miadını doldurmak üzere. Yıllardır kullanılması sebebiyle değiştirilmesi hayli güç olan jak girişi, firmaların gayretleriyle yerini USB-C’ye bırakmak üzere. Ancak bu konuda yavaş kalan şirketlerden birisi Samsung oldu. Dünyanın en büyük telefon şirketi konumunda bulunan Samsung, 3.5 mm‘ye hala destek veriyor. Ancak bu durumun değişeceği haberleri gelmeye başladı.

Güney Koreli üretici, Note 10 ve ardından Galaxy S11 ile yalnızca Type-C portuna yer verecek. Yani hala bir yıl beklememiz gerekiyor.

Bu geçişi ihtiyaç haline getiren şeyse kablosuz kulaklıkların daha popüler hale gelmesi. Analistlere göre 2022 yılında kablosuz kulaklık pazarı 100 milyonun üzerine çıkacak ve dört yılda en az %42 büyüme gösterecek. Kablolu kulaklıklar ise USB Type-C girişinden faydalanmaya başlayacak. Bir portun azalması, telefon tasarımlarına ve özelliklerine katkı sağlayabiliyor. Örneğin bunun yerine daha büyük bir batarya kullanılabiliyor.

Değişim bu sebeplerden ötürü geri döndürülemez şekilde başladı. Yavaş da olsa ilerleyen dönemde buna şahit olacağız.

Galaxy A9 2018 Geekbench’te ortaya çıktı!


YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin