Ana SayfaGenelSamsung, Çin pazarına hükmediyor

Samsung, Çin pazarına hükmediyor

Akıllı telefon sektörünün önemli isimlerinden biri olan Samsung, telefon satışıyla olduğu kadar, bu telefonlar için ürettiği parçalar sayesinde de önemli paralar kazanıyor.

Teknoloji dünyasını az çok yakından takip edenlerin de bileceği üzere Samsung sektörün en fazla telefon satan şirketi konumunda bulunuyor. Pek çok ülkede zirvede yer alan Güney Koreli üreticinin, Çin pazarındaki geleceği ise pek parlak değil diyebiliriz. Keza Çinli akıllı telefon üreticileri, iç pazarı tamamen domine etme noktasına ulaşmış durumdalar.

Samsung, Çin’deki aslan payını kaptı

Geçtiğimiz günlerde Güney Koreli şirketin Çin pazarından çekileceğine dair bazı dedikodular ortaya atılmıştı. Bu durumun temel neden, Çinli üreticilerin iç pazarda oldukça etkin bir görünüm çizmeleriydi.

Elbette Çin’deki akıllı telefon sektörü, sadece telefon satışından ibaret değil. Bilindiği üzere Samsung gibi şirketler akıllı telefon haricinde, diğer üreticiler için önemli bir parça tedarikçisi konumunda. Bu duruma en basit örnek olarak, Apple’ın iPhone X ekranını Güney Koreli rakibinden tedarik etmesini gösterebiliriz.

Elbette Güney Koreli şirketin ürettiği tek şey ekran değil. Keza Samsung NAND ve RAM çiplerinden, yonga setlerine kadar pek çok bileşen üretiyor.

Çin kaynaklı son raporlara bakacak olursak, Güney Koreli şirketin NAND ve RAM çipi üretiminden kazandığı 37 milyar dolarlık gelirin yaklaşık olarak yüzde 30’u (11 milyar dolar) Çin’den geliyor.

Rapora göre Huawei başta olmak üzere, Çin’deki bir çok akıllı telefon üreticisi parça tedariği konusunda Güney Koreli üretici ile yakın temas halinde.

512GB’lık Note 9 daha fazla talep görüyor 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting