Rusya’da radyasyon seviyesi ürkütücü boyutlara ulaştı! Neler oluyor?

Rusya da radyasyon seviyesi

Birçok kişinin yakından takip ettiği Rusya’da radyasyon seviyesi ilginç boyutlara ulaştı. Peki son dönemlerde neler oldu da radyasyon seviyesi bu kadar yükseldi?

Nükleer faaliyetlere en fazla yatırım yapan ülkelerden Rusya’da radyasyon seviyesi her seferinde daha çok yükseliyor. Özellikle Kuzey Avrupa’da hissedilen radyoaktif madde yoğunluğu Avrupalıları canından bezdirecek hale getirdi. Son olarak Norveç tarafından gerçekleştirilen ölçümlerde, radyoaktivite seviyesinin çok üst noktalara taşındığı söylendi. Hedefte Çernobil faciasında olduğu gibi yine Rusya var.

Rusya’daki radyasyon Avrupa’yı alarma geçirdi

Radyoaktif maddeleri genel olarak iki gruba ayırmak mümkün. Bazıları doğal yollarla ortaya çıkarken büyük çoğunluğu ise insanlar tarafından meydana getirilir. Elektrik enerjisi elde etmenin en popüler yollarından birisi olan nükleer faaliyetler, Rusya tarafından çok kullanılıyor. Ülkenin elektrik enerjisinin çok önemli bir bölümü nükleer kaynaklardan sağlanıyor.

Rusya'da radyasyon seviyesi

Rusya’nın enerji artırmak için nükleer faaliyetlere daha fazla yoğunluk verdiği düşünülüyor. Fakat Rusya tarafından yapılan açıklamalar, bunun tam tersini gösteriyor. Rusya’nın devlet destekli haber ajansı olan TASS, biri St.Petersburg ve diğeri Murmansk yakınlarındaki söz konusu iki santralin hiçbir problem yaşatmadan çalışmaya devam ettiğini söyledi. İskandinav ülkeleri ise radyoaktif maddelerin doğu tarafından geldiği konusunda kendinden emin.

Huawei MateBook X Pro, D Serisi ve MatePad Pro 5G ödülleri topladı!

Hollanda’nın Ulusal Halk Sağlığı ve Çevre Enstitüsü, Kuzey Avrupa’da ortaya çıkan radyoaktif artışı inceledi ve tespit edilen radyoaktif izotopların kesinlikle insan kaynaklı olduğu söylendi. Bu durumun; Rusya’nın ülkede yeni bir nükleer çalışma yaptığını gösterdiği ifade ediliyor. Radyoaktif madde artışının henüz insan sağlığına zarar verebilecek boyutta olmadığı belirtildi. Sizce Rusya ve Avrupa’da radyoaktivite miktarı neden arttı? Tahminlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir