Rekabet Kurumu’ndan zincir marketlere rekor ceza

Rekabet Kurumu’ndan zincir marketlere rekor ceza

Zincir marketlerin fiyatlama konusundaki davranışlarına yönelik soruşturma sonuçlandı. İşte detaylar.

Rekabet Kurumu’ndan zincir marketlere rekor ceza. Bildiğiniz üzere gıda fiyatlarının yükselmesi sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan zincir marketleri işaret etmiş ve özellikle beş zincir markete yönelik olarak ciddi eleştirilerde bulunmuştu. Bunun hemen ardından zincir marketlerin pandemi sürecindeki fiyatlama davranışları konusunda soruşturma başlatıldı. Hızlı bir şekilde ilerleyen soruşturma sonuçlandı ve bunun sonucunda Rekabet Kurumu bazı marketlere adeta cezalar yağdırdı.

Rekabet Kurumu ceza yağdırdı

Soruşturma neticesinde Rekabet Kurumu BİM, CarrefourSA, Migros, ŞOK, A101 ve Savola Gıda’ya toplamda 2 milyar 671 milyon lira idari para cezası verilmesi gerektiğini kararlaştırdı. Ayrıca aralarında kozmetik şirketlerinin de yer aldığı 23 kuruluş için para cezasına gerek olmadığı belirtildi.

Rekabet Kurumu’ndan zincir marketlere rekor ceza

Rekabet Kurumu’ndan zincir marketlere rekor ceza

Rekabet Kurumu tarafından alınan kararda zincir marketlerin kendi aralarında doğrudan ya da ortak tedarikçiler yoluyla temas kurulduğu ve fiyatların belirlendiği ifade edildi. Marketlerin aldığı cezalara aşağıdan ulaşabilirsiniz.

BİM: 958,1 milyon TL

Carrefoursa: 142,5 milyon TL

Migros: 517,7 TL

Şok: 384,4 TL

A101: 646,6 TL

Savola: 22,2 TL

Şimdi asıl merak edilen şey ise bu cezalar sonrasında zincir marketlerin fiyatlarda indirime gidip gitmeyeceği. Malum son dönemde pek çok ürüne beklentilerin çok üzerinde zamlar gelmişti. Dolayısıyla bu cezaların ardından nasıl bir tabloyla karşılaşacağımız merak konusu. Özellikle de bu cezaların yağ fiyatlarına nasıl yansıyacağını bekleyip göreceğiz.

Kullandık: Xiaomi 11 Lite 5G NE’ye (New Edition) ilk bakış


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir