Aral’a Dava Açıldı!

Arala Dava Acildi

Rekabet Kurumu oyuncuları şaşırtacak bir karar alarak Aral ve dört firmaya soruşturma başlattı.

Bilgisayar ve konsol oyunlarını yüksek fiyattan satışa sunduğu ve ana oyun dağıtıcıları ile uyumlu eylem içinde olduğu konusunda gelen şikayetler üzerine başlatılan ön soruşturma sonuçlandı.

Aral'a Dava Acildi!

Rekabet Kurumu’ndan oyuncuları oldukça şaşırtacak bir adım atıldı. Aral Ticaret’in dağıtımını yaptığı bilgisayar ve konsol oyunlarını yüksek fiyattan satışa sunduğu ve ana oyun dağıtıcıları ile uyulmu eylem içinde oludğu konusunda gelen şikayetler üzerine başlatılan ön soruşturma sonuçlandı.

Bilindiği üzere Aral Ticaret, Türkiye’ye bilgisayar ve konsol oyunlarını ithal eden en büyük firma. Görünen o ki yapılan şikayetler Aral’ın yüksek fiyattan oyun sattığı ve bunu ortak çalıştığı firmalar ile anlaşarak yaptığı belirtilmiş. Bunun üzerine başlatılan ön soruşturma durumun daha kapsamlı bir soruşturma ile incelenmesi gerektiğine karar verilmiş durumda.

Böylece Aral ile beraber Bimeks, Doğan (D&R), Teknosa ve Vatan gibi firmalar hakkında soruşturma başlatılması uygun bulundu. Konuyla ilgili daha hukuki dille yapılmış olan açıklamaya Rekabet Kurumu’nun sitesinden ulaşabilirsiniz.

Aşağıda Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamanın bir kısımını bulabilirsiniz;

Bilindiği üzere, 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri yasaklamaktadır. Soruşturma, bahse konu teşebbüslerin aralarında yaptıkları yatay ya da dikey anlaşmalarla veya uyumlu eylem halinde bilgisayar ve konsol oyunları alanında 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla başlatıldı.

Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunulur. Kamuoyunun Rekabet Kurulu kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan bu açıklamalar, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanunu ihlal ettikleri, Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz.

Türkçe Siri Diyalogları!