Raspberry Pi 2’de Windows 10 çalıştırma kiti!


Geçtiğimiz aylarda Raspberry Pi 2’de Windows 10 işletim sisteminin çalışacağı gündeme gelmişti. Ancak bunun nasıl yapılacağı konusunda bir bilgi yoktu. Windows IoT Core kiti ile bu işi kolayca halledebilirsiniz. Raspberry Pi 2’ye Windows 10 kurmanın detayları haberimizde.

raspberry-pi-2-windows-10-calistirmak

Uygun fiyatlı mini bilgisayar Raspberry Pi uzun süredir piyasada. Geçtiğimiz aylarda güncellenen ve Raspberry Pi 2 olarak karşımıza çıkan yenilenmiş versiyon, artan işlem gücüyle dikkat çekiyor. Ancak bunun özel bir bilgisayar olduğunu unutmamak gerek. Teorik olarak yapabileceklerinizin sınırı olmasa da pratikte ihtiyaç duyabileceğiniz parçaları temin etmek büyük bir sorun olabilir.

Microsoft, bir süredir ARM mimarisine sahip işlemcilerde çalışan bir Windows sürümü üzerinde çalışıyor. Daha önce Windows 10’un Raspberry Pi 2’de çalışacağı gündeme gelmişti ancak bunun nasıl yapılacağına dair bir bilgi paylaşılmamıştı. Şimdi ise Microsoft ve Adafruit ortaklığı ile bir kit geliştirildi.

Windows IoT Core isimli bu kit, Raspberry Pi 2’de Windows 10’u çalıştırmak için ihtiyaç duyabileceğiniz tüm parçaları içeriyor. Kablolar, microSD hafıza kartı, çeşitli elektronik parçalar ve Raspberry Pi 2’yi içerisinde koyabileceğiniz bir kutu bile düşünülmüş. Eğer bir Raspberry Pi 2’niz varsa kutu kit 75 Dolara alabiliyorsunuz. Kiti, Raspberry Pi 2 ile birlikte de almak mümkün ancak o zaman fiyat 115 Dolara çıkıyor. Kitin içerisinden çıkan tüm parçalar yukarıdaki görselde yer alıyor.

Facebook’tan sığınmacılara ücretsiz internet!


Bu Haberi Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on PinterestShare on TumblrDigg thisBuffer this pagePrint this page

Etiketler:

Raspberry Pi 2’de Windows 10 çalıştırma kiti! Konusuna 1 Yorum Yapıldı
  1. Furkan Aşık diyor ki:

    Güzel bir çalışma olmuş elinize sağlık.

Sayfa başına git