Ana SayfaAkıllı TelefonQualcomm Huawei için lisans aldı

Qualcomm Huawei için lisans aldı

Amerikalı yonga seti üreticisi Qualcomm Huawei için lisans aldı. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Teknoloji gündemini az çok takip eden herkesin bildiği üzere Amerika hükümeti son 1 yıldır Huawei üzerine acımasızca bir ambargo uyguluyor. Sadece ABD merkezli şirketler değil, küresel çaptaki bütün şirketler Huawei ile ticaret yapabilmek için çeşitli lisanlar almaya mecbur kılınıyor.

Hatta ABD hükümeti TSMC gibi bazı global şirketlerin de Huawei ile iş yapmasına izin vermiyor. Bu sebepten ötürü Huawei, geliştirdiği Kirin yongalarını üretecek bir adres bulamadı.

Önümüzdeki yıl Kirin yongalarından yoksun kalacak olan Huawei’nin MediaTek ile anlaşacağına dair bazı raporlar mevcuttu.

Qualcomm da Huawei için lisans başvurusunda bulundu

Fakat Amerikalı yonga seti üreticisi Qualcomm’un da Huawei’ye yonga satmak için lisans başvurusunda bulunduğu iddia edildi. Hatta  bazı kaynaklara göre Qualcomm çoktan gerekli izinleri almış durumda.

Elbette şimdilik bu haberler birer söylentiden ibaret. Henüz Huawei’nin önümüzdeki yıl satışa sunacağı Huawei modellerinde hangi yongaları kullanacağı netlik kazanmış değil. Lakin son dönemde MediaTek içinde yaşanan hareketliliği de göz önüne alacak olursak, Tayvanlı üreticinin Huawei’ye daha yakın olduğunu söyleyebiliriz.

Zaten daha önce de Huawei’nin bazı modellerinde MediaTek yongalarının kullanıldığına şahitlik etmiştik. Yani bu Huawei ve MediaTek arasıdaki ilk ticari ilişki olmayacak.

Öte yandan Qualcomm’un müşteri potansiyelinin MediaTek’e oranla daha yüksek olduğunu da belirtelim.

Oneplus Nord SE için geri sayım başladı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting