Qualcomm 8cx Gen4’ü piyasaya sürmeye hazırlanıyor

s231

Qualcomm, her ne kadar açıktan sölemese de firma Apple’ın gelecekteki M serisiyle rekabet edecek bir çip üzerinde çalışıyor. Gelen bilgilere göre  Qualcomm’un “Hamoa” kod adı altında yeni bir işlemci geliştirdi.

Son gelen bilgilere göre yeni Qualcomm yonga setinin “Snapdragon 8cx Gen4” olarak pazarlanacak.Qualcomm’un yaklaşmakta olan Snapdragon 8cx Gen 4’ünün en son özellikleri çok ilgi çekici ve SoC, Apple’ın M serisi SoC’lerine gerçek bir rakip olarak işlev görürse, pazarda rekabet bir hayli kızışcak gibi.

Qualcomm

12 çekirdekli SoC’den daha önce, şimdi silikonun takma adının Snapdragon 8cx Gen 4 olacağını iddia eden ünlü Twitter yorumcusu Kuba Wojciechowski tarafından bahsedilmişti. Şirketin hali hazırda bir dizi yonga seti üzerinde çalıştığı bildiriliyor, ancak en iyi performansın sekiz performans çekirdeğine ve dört güç tasarruflu çekirdeğe sahip olduğu düşünülmektedir. Şirketin Nuvia’yı satın almasıyla mümkün olan özel çözümler olan Qualcomm’un Oryon çekirdeklerinin Snapdragon 8cx Gen 4’te bulunup bulunmayacağı belli değil.

Ayrıca, dört çekirdekli her bloğun 12 MB’lık paylaşılan bir L2 önbelleği ve 8 MB’lık bir L3 önbelleği ile gelecek. Snapdragon 8cx Gen 4’ün Snapdragon 8 Gen 2 ile aynı Adreno 740 grafik işlemcisine sahip olduğu söylendiğinden, firmanın bunun için yeni bir GPU oluşturmadığı bildiriliyor. Hâlâ güçlü bir GPU’dur, ancak akıllı telefonların aksine Windows dizüstü bilgisayarlarda kullanıldığında sınırlamalar kendini göstermeye başlayabilir. Yine de, Snapdragon 8cx Gen 4’ün performans çekirdeklerinin 3,40 GHz’de test edilmesi ve enerji açısından verimli olanların 2,50 GHz’de çalışmasıyla, sağladığı verilerin çok iyi olduğunu söyleyelim.

Samsung Galaxy A23 5G detayları belli oldu


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir