Ana SayfaDonanımPS4 Project Morpheus ile Sanal Gerçeklik Sistemi Sunacak

PS4 Project Morpheus ile Sanal Gerçeklik Sistemi Sunacak

Sony Computer Entertainment, yeni geliştirdiği sanal gerçeklik sistemi “Project Morpheus” ile PlayStation4 (PS4) oyun konsollarının sunduğu sürükleyici dünyayı bir üst düzeye çıkarıyor ve oyun oynamanın geleceğini gözler önüne seriyor.

Sony Computer Entertainment, PlayStation4 (PS4) sistemini sarmalayıcılıkta bir üst düzeye çıkaran ve oyun oynamanın geleceğini gözler önüne seren “Project Morpheus” sanal gerçeklik sistemini geliştirdiğini duyurdu. Morpheus ile geliştiricilere, oyun severlere kendilerini fiziksel olarak bir oyunun sanal dünyasının içindeymiş gibi bir varlık hissetmelerini sağlayan deneyimler yaratma imkânını veriyor. Bu varlık, oyun severlerin oyun oynarken deneyimlediği duyguları daha da artıran bir başka dünyaya açılan bir pencere gibi…

sony_project_morpheus

 

Vizör tarzı başa takılan bir ekrana sahip olan Morpheus, oyuncunun gözlerinin önünde eşsiz bir sanal gerçeklik deneyimi sağlamak üzere, PlayStation Camera ile birlikte kusursuz şekilde çalışıyor. PlayStation Camera ve başa takılan birime entegre edilen eylemsizlik (inertial) sensörleri, oyuncu başını döndürürken başın yönelimi ve hareketini doğru şekilde takip ediyor; sanal dünyanın görüntüsü de gerçek zamanlı olarak dönüyor. Ayrıca, bu özelliği destekleyen oyunlarda, oyuncu PlayStation Move (PS Move) Hareket Kontrol Cihazı’nı kılıç gibi bir nesne olarak da kullanabiliyor. Morpheus, oyuncunun sanal dünya içinde kılıcı ile düşmanlarına karşı fiziksel olarak savaştığı hissini yaşayabilmesini sağlamak için, ellerini ve kılıcı oyun içinde de gösteriyor.

 

Morpheus, SCE tarafından özel olarak geliştirilen 3D ses teknolojisini kullanıyor. Ön, arka, sol ve sağdan gelen seslere ek olarak, Morpheus altlarındaki basamaklardan yukarı çıkan adımların veya yukarıda uçan helikopterlerin motor sesleri gibi stereoskopik sesleri de yeniden yaratıyor. Oyuncuların duyduğu sesler, başlarının yönelimine göre gerçek zamanlı olarak değişerek 360 derecelik bir sanal dünya içinde son derece gerçekçi bir ses ortamı yaratıyor. PlayStation Camera, PS4 Kablosuz Kontrol Cihazı ve PS Move ile birlikte, Morpheus oyun severlere PS4 sistemi üzerinden SCE’nin ekran/optik, ses, izleme, kontrol, kullanım kolaylığı ve içeriğin de aralarında bulunduğu, sanal gerçeklik açısından kilit alanlardaki uzmanlığından da yararlanarak çığır açan sarmalayıcı eğlence deneyimleri sunacak.

 sony-project-morpheus

Geliştiriciler, lansmanından itibaren sadece üç buçuk ay içinde 6 milyonun üzerinde satış yapan ve güçlü bir grafik sergilemeye devam eden PS4 platformu için Morpheus içeriği yaratabilecek. Halen geliştirme aşamasında olan Morpheus’a adanmış SDK da hazır olduğunda piyasaya sürülecek.

Arçelik 7 Ödülle Damgasını Vurdu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting