Ana Sayfa Genel PC Devri Sona Erecek

PC Devri Sona Erecek

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki artık laptop tarihe karışacak gibi. Gelişen teknolojik yapılar arasında neler tarihe karışmadı ki, son çıkan tablet bilgisayarlar PC cihazlarının yerini alacağa benziyor.

IDC küresel çapta araştırmalar yapacak bir alt yapıya sahip şirket. Bu firmanın yaptığı araştırmalar dev teknoloji şirketleri için çok önemli oluyor. Çünkü ihtiyacın belirdiği yönde firmaların politikalarına, üretimlerine çeki düzen vermeleri, yeni stratejiler, yeni manevralar yapmaları gerekir. Gelişen dünyanın şartları altında ezilmemek için bu şart. Bu şirket yine gelişen devlerin kendilerini gözden geçirmeleri gereken bir araştırma yaptı. Özellikle bu durum bilgisayar üreticilerini etkiliyor. 2013 hedefleri arasında 2.3 milyar adet PC ve tablet bilgisayar satışı gerçekleşeceğine dair hedefler vardı. Bu hedefler gerçekleşmedi değil aslında ama rakamlar okunduğunda tablet bilgisayarlar ezici bir çoğunlukla PC cihazları üzerinde kırıcı oldu. Bu demek oluyor ki artık laptop gibi bilgisayar teknolojilerine gerek kalmayacak. Bir dönüşüm içerisine girdik diyebiliriz. Her ne kadar Toshıba gibi devler pc satışlarını arttırmak için avantajlar, kampanyalar yapılış olsa da, fazla bir fayda vermedi. HP, Dell, Toshiba satışlardan çok etkilenenler arasında oldu. Artık bunlar içinde gerekli olan kendilerini gidişata göre değiştirmektir.

Samsung-ATIV-Smart-PC-add1

2011 yılında başarılı satışlara erişilmiş, yaklaşık olarak 359 milyon PC satışı sağlanmış. Ama son zamanlarda özellikle 2013 akıllı telefonlar ve tablet bilgisayarlar ortaya çıkmasıyla satış çok hızlı bir şekilde dibe vurdu.

ICD yaptığı açıklamada bilgisayar satışlarının 2012 yılına göre hayli düştüğünü açıkladı. 2013 senesinde rakamlar 9.7 azalmış ve bu dibe vurma işi 2017 yılına kadar sürecek. Bu zamana kadar ne gibi bir yenilik getirilerek piyasayı canlı tutarlar bilinmez ama ICD firmasının görüşü şudur. PC devri kapanacak artık.

ICD firması satışların düşmesinin sebeplerini de irdeledi. Bunun sebepleri arasında ana olarak gösterilen etki, akıllı telefon ve tabletlerden internete bağlanma isteğinin ve kolaylığının olmasıdır. Herkes elinde bulunan akıllı telefonlarla her yerden işlerini internet üzerinden görüyor. Bu kolaylık bilgisayar satışlarını düşürdü. Bakalım bundan sonra nasıl bir vitrin bizi bekliyor. Belki elinizde ki bilgisayarlar, son bilgisayarlarınız olabilir.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting