Ana Sayfa Haber Pardus 2013 Sürümü Yayına Girdi

Pardus 2013 Sürümü Yayına Girdi

Artık yeni yeni atılımların, Türk mühendisleri tarafından hummalı çalışmalarla yapıldığına çokça tanık olmaktayız. Eskiden medeniyetin merkezi olan maveraünnehir yani bu coğrafya tekrar küllerinden dirilerek, yeniden medeniyetin beşiği, teknolojinin merkezi olma yolunda batıdan daha hızlı büyüyen bir bölge olmayı başarmıştır.

Ülkemizde ki başarıların adresi TÜBİTAK bünyesinde kurulan Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (ULAKBİM), yazılım sektöründe, sadece yabancıların başarılı olabileceği ezberini, kanısını bozan çalışmalarına, yazılımda millileşme çalışmalarına hızla devam etmektedir.

Bu çalışmaların başarılı neticelerle sonuçlandığını 2003 senesinden bil itibar, TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde, gecen sene de ULAKBİM bünyesinde devam eden Pardus işletim sisteminde görmek mümkün.  2003 senesinden 2013 yılına kadar, 5 ana ve 2 kurumsal sürümleriyle kullanıcılara sunulan Pardus, Türkçe uyumlu programların olduğu, yüksek performanslı, sürekli güncellenen ve güvenli tutulan yapısı, göze hitap eden ve işlevsellik açısından kolaylıklar sağlayan özellikleriyle Türkiye’nin işletim sistemidir.  Pardus 2013 sürümüyle de, kendini sürekli yenileyen ve geliştiren istikrarlı bir program olduğunu tekrar kanıtlamıştır.pardus-2013

32 ve 64 bit sürümleriyle piyasaya sunulan Pardus 2013 kamu kurumları ve KOBİ’ler için özel olarak tasarlandı. Ancak, Pardus bünyesinde ev kullanıcılarının da, ihtiyaçlarına cevap verecek işletim sistemleri var. Hatta kurumsal bir Pardus işletim sistemine istediğiniz uygulamaları yükleyerek, ihtiyaçlarınızı tam anlamıyla karşılayacak bir işletim sistemine Pardus ile sahip olabilirsiniz.

Pardus işletim sistemi devlet eliyle desteklenerek, geniş coğrafyada kendisine yer edinebilecek bir yazılımdır. Pardus, daha çok devlet dairelerinde tercih edilen ve kullanılan milli bir işletim sistemidir. İnanıyoruz ki daha sonraları evlerimize kadar girecektir. Milli Savunma Bakanlığı, Genelkurmay Sağlık Komutanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve okullarda kullanılan akıllı tahtalar aşamalı olarak Pardus işletim sistemine geçen yerlerdir.

444 5 773 numaralı destek hattından, Pardus sistemiyle alakalı sorunlar, öneriler, istekler veya merak ettiğiniz sorular hemen cevaplandırılıyor. Burada çözüm bulunamayan sorunlar Pardus portalında ki yazılım mühendisleri tarafından anında cevaplandırılarak, hızlı bir geri dönüşüm sağlanıyor. Umarız bu işletim sistemi daha da yayılarak, evde, işyerinde, diğer kurumlarda tercih edilen bir milli ürünümüz olur. Pardus’un gidişatı bu dileğimizin gerçekleşeceğine benziyor. Her geçen dönem artan kullanıcı sayısıyla ümit veren bir işletim sistemi olduğunu gösteriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting