Diyanet İşleri Başkanlığı PARDUS kullanacak

pardus

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) arasında “Açık Kaynak ve PARDUS Dönüşümü İş Birliği Protokolü” imzalandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) arasında “Açık Kaynak ve PARDUS Dönüşümü İş Birliği Protokolü” imzalandı.

İş birliği protokolünü, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş imzaladı.

Din İşleri Yüksek Kurulu Konferans Salonu’nda düzenlenen imza töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, İslam’ın çağları aşan evrensel mesajını tüm insanlıkla buluşturmak, hizmetleri daha geniş kitlelere ulaştırabilmek için çağın teknolojik imkanlarını etkin şekilde kullanmaya çalıştıklarını söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı PARDUS kullanacak

Başkan Erbaş, internet sitelerini ve mobil uygulamalarını sürekli geliştirdiklerini ifade ederek, “Bilgiye erişim imkanlarını çeşitlendiriyoruz. Günümüzün bilgi teknolojilerini ve iletişim kanallarını aktif şekilde kullanıyoruz. Bu hizmetler, halkımız tarafından beğeniyle karşılanmakta, İslam dininin insanlığa huzur ve barış getiren evrensel mesajının toplumun tüm kesimlerine ulaştırılmasında önemli imkanlar sağlamaktadır” dedi.

“Yerli ve milli yazılımlarımızı kullanma noktasında güzel bir örnek teşkil edeceğimize inanıyoruz”

2018 yılından itibaren her alanda öncelikle yerli ve milli ürünleri kullanmayı tercih ve teşvik ettiklerini hatırlatan Başkan Erbaş, şöyle konuştu:

“Diyanet İşleri Başkanlığı olarak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız uhdesinde faaliyetlerini sürdüren TÜBİTAK’la 2019 yılı Eylül ayından bu yana yürüttüğümüz ortak çalışmalar hamdolsun meyvesini vermeye başlamıştır. 1 aydan fazla süredir Başkanlık merkez teşkilatımızda 502 bilgisayarımızda TÜBİTAK tarafından geliştirilen yerli ve milli işletim sistemimiz PARDUS kullanılmaya başlanmıştır. Geçtiğimiz haftadan itibaren PARDUS işletim sisteminin taşra teşkilatımızda da yaygınlaştırılması yönünde gayretlerimiz hızlanmıştır. Şuan itibariyle illerimizde ve ilçelerimizde PARDUS kullanımında 400 noktaya ulaşmış durumdayız. Sayın Bakanımızın ilgi ve destekleriyle TÜBİTAK’la yapacağımız ortak çalışmalar neticesinde, yerli ve milli yazılımlarımızı kullanma noktasında Diyanet İşleri Başkanlığı olarak güzel bir örnek teşkil edeceğimize inanıyoruz.”

Daha fazla detay için https://diyanet.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye genelinde havaalanlarında koronavirüs test merkezleri açılıyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir