BMW, Çinli batarya üreticisi CATL ile anlaşmaya vardı

CATL

Otomotiv dünyasının dev ismi BMW, elektrikli araç üretimi için gerekli bataryayı sağlamak üzere Çin sınırlarındaki en büyük batarya üreticisi ile anlaşmaya vardı. Anlaşma dahilinde Avrupa sınırlarında üretim tesisi inşa edilecek.

Alman otomotiv devi BMW son zamanlarda elektrikli araç üretimi konusunda daha detaylı çalışmalara başladı. Hali hazırda elektrikli araç için bataryalarını Samsung SDI şirketinden satın alan üretici ayrıca başka bir üretici ile anlaşmış durumda.

CATL ile BMW anlaştı!

Çin’in en büyük batarya üreticisi ile anlaşma imzalayan Alman otomotiv devi, 1.16 milyar dolar olananlaşmayı Reuters kanalıyla resmi olarak duyurmuş oldu.

CATL ve BMW ile yapılan anlaşma çok farklı detaylar içeriyor. BMW, araçlarında CATL firmasının Çin sınırlarında ürettiği bataryaları kullanmayacak. Avrupa sınırlarında bir batarya üretim tesisi inşa edilecek ve araçlar bu bataryalar ile donanmış olacaklar. Bu sayede yeni araçlar denizaşırı ülkelerde de boy göstermiş olacaklar.

Gelen bilgilere göre imzalanan anlaşma kapsamında Avrupa sınırlarında kurulacak tesis için yer arayışı çoktan başlamış gözüküyor. Türingiya eyaletindeki görevliler CATL yöneticilerini Erfurt yakınlarına bir tesis kurması için ikna turlarına başladı. CATL ise henüz bir açıklama yapmış değil.

BMW

Bilindiği gibi firma yakın zamanda 2 milyar dolarlık halka arz gerçekleştirmişti. Şirket yakın gelecekte 17.5 GWh olan kapasitelerini 24 GWh’e ulaştırmak istiyor. Batarya firması ile çalışan firmalar arasında Honda, Byton, Daimler, NEVS ve Wolkswagen gibi önemli üreticiler yer alıyor.

Android ve iOS Kullanıcıları Oyunlara Pek Düşkün


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir