Overwatch eSpor Takımlarına Pahalı Geldi

IUT5HDMW

Blizzard’ın resmi Overwatch Ligi ve Dünya Kupası için attığı bazı adımlar takımların tepkisini topladı. Overwatch eSpor takımı kurma ücreti çok yüksek geldi.

Blizzard geçtiğimiz gün kendi içinde eSpora özel bir bölüm açtığını duyurdu. Major League Gaming adı verilen bu bölüm resmi Overwatch Ligi ve Dünya Kupası’nın organizasyonunu üstlenecek. Ancak yapılan bu duyurudan sonra bazı Overwatch eSpor takımları oyundan çekildiğini açıkladı. Bunun sebebi olarak ise resmi bir takım oluşturmak için gereken bütçenin büyüklüğü.

ESPN’in haberine göre resmi bir Overwatch eSpor takımı kurmak için 20 milyon dolar gerekiyor. Blizzard, Overwatch için NBA ve NFL benzeri, ABD’deki şehirleri merkez alan bir yapı kurguluyor. Bunun için de takımların çok daha profesyonel bir yapılanmaya gitmesi ve çok daha büyük bütçeler ayırması gerek. Ancak mevcut takımlar henüz buna hazır gibi gözükmüyorlar.

overwatch espor

Bu nedenle birçok takım Overwatch ekiplerini dağıttığını duyurmaya başladı. CompLexity Gaming, Splyce, Denial Esports ve Red Reserve gibi takımlar Overwatch’ın henüz bu kadar büyük bütçeler ayıracak kadar rekabetçi bir ortam sunmadığını bu nedenle ekiplerini dağıttıklarını duyurdu.

Blizzard’ın kafasındaki Overwatch Ligi konsepti gerçekten heyecan verici. Ancak eSpor dünyasının henüz bir oyun ligine girmek için 20 milyon dolar vermeye hazır olmadığı da bir gerçek. Benzer bir örnek vermek gerekirse League of Legends’in yurt dışındaki League Championship Series turnuvasına giriş hakkı geçtiğimiz Aralık ayında 1,8 milyon dolara satılmıştı. 20 milyon dolarlık ücret ya Overwatch için ya da tüm eSpor dünyası için henüz çok büyük gözüküyor.

Injustice 2 mobil platformlar için yayınlandı!