Orta segment telefonlar sanal RAM özelliği ile coşuyor!

Xiaomi 12T 3

Android cihazlarda dahili depolama alanının bir kısmının RAM olarak kullanılmasına izin veren özellik giderek yaygınlaşıyor. Artık orta segment sıradan bir telefonun bile RAM miktarını rahatlıkla 8GB’a çıkarmak mümkün. İşte detaylar.

Orta segment telefonlar sanal RAM özelliği ile coşuyor! Malum günümüzde Android tarafındaki modellerde minimum 4GB RAM kullanılıyor. Elbette cihazın kalitesi arttıkça RAM miktarı da 12 GB hatta 16 GB’a kadar yükseliyor. Peki RAM kapasitesinin yetersiz olduğu noktada kullanıcılar ne yapacak?

Xiaomi Redmi 11A

Son dönemde bazı üreticiler sanal RAM özelliği ile kullanıcıların dikkatini çekmiş durumda. Şimdiye kadar Samsung, Vivo, Xiaomi ve Oppo bu özelliği ülkemizde de kullanıma sundu. Peki bu özellik tam olarak nasıl çalışıyor ve ne işe yarıyor? Dilerseniz şimdi bu konuya bir açıklık getirelim.

Sanal RAM özelliği

Orta segment telefonlar sanal RAM özelliği ile coşuyor!

Normalde RAM bellekler dahili depolamadan çok daha hızlı bir çalışma kapasitesine sahip olduğu için uygulama arayüzünde iş görüyor. Fakat son dönemde telefonlar içerisinde yer alan SSD’lerin çalışma hızı da önemli ölçüde arttı. Bu da normal dahili depolama alanının RAM bellek olarak kullanılmasının önünü açıyor.

Xiaomi 12T

Hali hazırda pek çok modelde RAM bellek kapasitesi 1 GB, 3 GB, 5 GB gibi miktarlarda arttırılabiliyor. Tabi ki bu alan dahili depolama alanından düşüldüğü için RAM kapasitenizi arttırırken, depolama alanının düşeceğini göz önüne almanız gerekiyor.

Bu yeni teknoloji sayesinde pek çok telefonun RAM kapasitesi önemli miktarda artmış durumda. Muhtemelen önümüzdeki günlerde Android tarafındaki pek çok isim sanal RAM artırımı konusunda önemli adımlar atacaktır.

Apple Qualcomm ile modem işbirliğini bitirmek istiyor