OpenAI Sam Altman’ı kovdu ancak geri işte almak istiyor!

OpenAI Sam Altman'ı kovdu ancak geri işte almak istiyor!

OpenAI bünyesinde şaşırtıcı olaylar gündeme gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde işten kovdukları ismi şimdi geri almak istiyorlar. İşte tüm detaylar.

The Verge’in Cumartesi günkü raporuna göre, Cuma günkü sürpriz işten çıkarmanın ardından eski OpenAI CEO’su Sam Altman, düşündüğümüz kadar uzun süre işsiz kalmayabilir. Bildirildiğine göre Altman’a yakın kaynaklar, yönetim kurulunun çarpıcı bir geri dönüşle kendisini eski görevine geri getirmeyi istediklerini duyurdu.

OpenAI Sam Altman'ı kovdu ancak geri işte almak istiyor!

Altman’ın Cuma öğleden sonra kovulmasından kısa bir süre sonra, aralarında eski Başkan ve Başkan Greg Brockman, Araştırma Direktörü Jakub Pachocki, Hazırlık Başkanı Aleksander Madry ve Kıdemli Araştırmacı Szymon Sidor’un da bulunduğu çok sayıda üst düzey personel protesto amacıyla istifalarını sundu. Bu toplantıda diğer OpenAI personelinin de dayanışma amacıyla istifa etmesi planlanmıştı. Şirket çalışanlarının tepkisi oldukça yankı uyandırmış olacak ki Sam Altman şimdi işini geri kazanabilir. Axios’un haberine göre, Altman’ın görevden alınmasının ardından dağıtılan dahili bir not, onun işten çıkarılmasının “suiistimal veya mali, ticari, güvenlik veya gizlilik uygulamalarımızla ilgili herhangi bir şeyle” ilgili olmadığını açıkladı.

Microsoft, şirketin büyük yatırımcılarından biri ve ikisi arasındaki uzun vadeli ortaklığın bir parçası olarak geçtiğimiz Ocak ayında projenin kasasına 10 milyar dolar daha aktardı. Toplamda OpenAI’ye yaklaşık 13 milyar dolar yatırım yaptı. Microsoft, yaptığı açıklamada, Şirket geçici CEO’su Mira Murati’ye “en yüksek güveni” koruduğunu ve genel olarak ortaklığa “güvendiğini” söyledi. Ancak şirket çalışanlarının istifaları üzerine Sam Altman geri gelebilir.

iPhone 15 serisi yakında çıkacak Qi2 kablosuz şarj standardıyla çalışacak


Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir