İkinci Dünya Savaşı sırasında kaybolan pilot 80 yıl sonra bulundu!

İkinci Dünya Savaşı sırasında kaybolan pilot 80 yıl sonra bulundu!

İkinci Dünya Savaşı sırasında kaybolan bir pilot ile ilgili 80 yıl sonra haberler geldi. İşte tüm detaylar.

Temmuz 1943’te bir bombardıman uçağıyla göreve gitmek üzere Kuzey Afrika’dan yola çıktığından beri kayıp olan İkinci Dünya Savaşı pilotunun kalıntıları, seksen yıl sonra yapılan özenli bir adli tıp soruşturmasında keşfedildi. B-25 Mitchell bombardıman uçağı, altı mürettebatıyla Sicilya’daki Sciacca Havaalanına saldırmak için Tunus’tan ayrılmıştı; ancak uçaksavar ateşiyle vuruldu ve hedefinden 3 kilometreden daha yakın bir alana düştü. O zamanki tanıklar, mürettebattan birinin bombardıman uçağından düşmeden önce kurtarıldığını ve Pittsburgh, Pensilvanya’dan 27 yaşındaki 2. Teğmen olan yardımcı pilot Gilbert Haldeen Myers’ın kalıntılarının asla bulunamadığını söyledi.

İkinci Dünya Savaşı sırasında kaybolan pilot 80 yıl sonra bulundu!

Hayatta kalan ya da yolcuların esir alındığına dair herhangi bir kayıt yoktu ve daha sonra Myers’ın kayıp olduğu ilan edildi. Savaşın 1947’de sona ermesinin ardından Sciacca yakınlarında yapılan aramalara rağmen sonuç çıkmadı. Geçen yıl, ABD hükümetinin MIA Muhasebe Ajansı ve Bedfordshire’daki Cranfield Üniversitesi’nden 20 araştırmacı araştırma yapmak için Sicilya’ya gidene kadar bu durum böyle devam etti; her biri çarpışma bölgesinin yakınındaki çevreyi taramak ve insan kalıntılarının parçalarını bulmak için tonlarca toprağı taramakla görevlendirildi. Cranfield Adli Tıp Enstitüsü’nden Dr. David Errickson, “Bu konuşlandırma şimdiye kadarki en uzun konuşlandırmamızdı” dedi.

“Operasyonlarımız sırasında sistematik olarak zemini kazdık, kemik ya da diğer delil olabilecek her parçayı titizlikle inceledik. Sicilya’daki kazı alanı gibi zorlu ortamlarda ekibimiz, insan kalıntılarını ve eserleri ayırmak ve analiz etmek için kazılan malzemenin sudan geçirildiği bir süreç olan ıslak taramayı kullandı.” Böylece İkinci Dünya Savaşı’nda kaybolan pilot 80 yıl sonra bulundu.

iPhone 15 serisi yakında çıkacak Qi2 kablosuz şarj standardıyla çalışacak


Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir