Nvidia için karşı cephe oluşuyor

nvidia piyasa

Nvidia son zamanlarda oyuncu pazarını nerdeyse tamamen ele geçiriyor. Bu durum karşısında endişeli olan teknoloji devleri HP, Dell, Intel hukuki yol başta olmak üzere farklı tedbirler almaya hazırlanıyor.

Son zamanlarda oyuncu pazarında neredeyse Nvidia rüzgarları esiyor. Teknoloji devi birçok yönden pazarda hakim konuma yükselmeye çalışıyor. Bu durumdan birtakım dev şirketleri rahatsız etmeye başladı. AMD her ne kadar kendi ürünleriyle pazar içinde söz sahibi olmak istese de başka firmalarda karşı hamle yapmaya hazırlanıyor.

Birçok dev firma devreye giriyor

Gelen birtakım bilgilere göre önde gelen bilgisayar üreticileri HP ve Dell; Nvidia’nın tekelleşme programına karşı muhalefete başlama kararı aldı. İki firma programı son derece taraflı görüyor ve Nvidia ile mücadele etmek istiyor.

Bunun yanında gelişmelerden oldukça kaygılı gözüken Intel ilk defa işlemcilerinde AMD Vega grafik birimlerine yer verdi. Haksız olarak rekabet dışına gönderildiğini düşünen Intel önümüzdeki dönemde konuyu yargıya taşımayı düşünüyor.

Tüm bunlara ek olarak üreticilerin yanında son kullanıcılarda olaya büyük tepki göstermeye başladı. Birçok forum ve sosyal medya dahilinde birçok eleştiri gelmeye başlamış gözüküyor. Ayrıca bazı kullanıcıların toplanarak haksız rekabet davası açacağı bile konuşuluyor.

Sonuç olarak Nvidia ise bu hamlelere karşı hamlesini yaparak pazarda  en büyük oyuncu konumunda kalarak gücüne güç katmak istiyor. Yakın gelecekte olacakları bekleyip hep birlikte göreceğiz.

iPhone X’e sağlam rakip; Nokia X