Normandiya Çıkarması’nı görsel sergiyle hayata geçiriyor

Normandiya

Panasonic Görsel teknolojisi, Arromanches-les-Bains Müzesi’nde Normandiya işgali ve D-Day sonrası operasyonlar hakkında sürükleyici ve bilgilendirici bir deneyim sunuyor.

Kuzey Fransa kıyısındaki Arromanches-les-Bains’teki D-Day Müzesi, tarihi Normandiya çıkarması öncesindeki, sırasındaki ve sonrasındaki etkinliği göstermek için Panasonic projektörleri seçti ve 1944 olaylarını daha önce hiç olmadığı kadar sürükleyici ve etkileşimli deneyimlerle hayata geçirdi.

Müze, serginin dört temel alanında 1944 olaylarını hayata geçirmek için yenilikçi, sessiz ve güvenilir projektörlere ihtiyaç duyuyordu. Bu dört temel alan da bir oditoryum, video duvar resmi, projeksiyon haritalama ve sanal gerçeklik projeksiyonlarından oluşuyor. Müze, bu çalışma için Panasonic’in son teknoloji ürünü PT-MZ16K, PT-RZ790 ve PT-RZ990 lazer projektörleri ile ET-EMW300, ET-DLE060, ET-DLE085 ve ET-DLE020 lenslerini tercih etti.

Normandiya

Türünün ilk örneği olan müze, 6 Haziran 1944’teki iniş sırasında beş odak noktasındaki Normandiya plajdan biri olan Gold Beach’teki D-Day inişlerinin coğrafi merkez üssünde yer alıyor. Oluşturulan sergi, Mulberry limanları adı verilen iki yapay limandan birinin işgalini ve ardından inşasını tasvir ediyor.

‘Mulberry B’, 1944 yazında insanları, ekipmanları ve malzemeleri iç kısımlara taşımak için Arromanches’te inşa edildi ve Cherbourg ve Le Havre’ın ağır şekilde güçlendirilmiş derin su limanlarını hızla ele geçirme ihtiyacını ortadan kaldırdı. Lojistik, Avrupa’nın kurtuluşunda kilit öneme sahipti ve zirve yaptığı döneminde her 80 saniyede bir malzeme yüklü dolu bir kamyon bu yapay limandan ayrılıyordu.

Normandiya

Projeksiyonların haritalama teknolojisini kullanan ziyaretçiler, sergilenen mevcut eserleri tamamlayan sürükleyici ve etkileşimli bir deneyim aracılığıyla ihtiyaç duyulan benzeri görülmemiş lojistik operasyonu gerçekten görselleştirebiliyor ve anlayabiliyor.
 
Projeksiyon ortamlarının çoğunun küçük alanlardan oluşması nedeniyle müze, farklılaştırıcı unsur olan kısa mesafeli ve ultra geniş açılı lenslere ihtiyaç duyuyordu. Müze, D-Day sonrası operasyonları tasvir eden 28m²’lik büyük modele projeksiyon için ultra geniş açılı lense sahip projektör kullandı.
Mulberry B limanının Manş Denizi’ne bakan pencerelerin önünde yer alan şeffaf bir holografik tuval üzerine yansıtılması sayesinde en iyi şekilde gösteriliyor. Böylece ziyaretçiler 1944’te 10 günden kısa bir sürede olduğu gibi inşa edilen yapay limana tanık olabiliyor.

Star Wars dizisi Ahsoka yeni fragmanıyla heyecanlandırdı

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir