Ana SayfaGenelYenilenen Nissan X-Trail Avrupa’da satışa sunuldu

Yenilenen Nissan X-Trail Avrupa’da satışa sunuldu

Gelişmiş teknoloji ve modern tasarımı bir araya getiren dördüncü nesil Nissan X-Trail yepyeni bir kimliğe büründü.

Avrupa’da dijital lansmanı gerçekleştirilen yepyeni, dördüncü nesil X-Trail 20 yıllık geçmişindeki köklü DNA’sını yeni kaslı tasarımı, esnek kullanımı ile buluşturdu. Gelişmiş dört tekerlekten çekiş yeteneklerine sahip yeni X-Trail’in, beş ve yedi koltuklu konfigürasyonları mevcut. Tamamen yenilenen Nissan X-Trail yılın son çeyreğinde Türkiye’de satışa sunulacak.

Nissan X-Trail

İleri teknoloji ve mühendisliğin buluştuğu yeni Alliance CMF-C platformunda üretilen X-Trail, crossover segmentinde çıtayı bir üst seviyeye taşıyacak. Maceradan keyif alan müşteriler, gelişmiş elektrikli dört tekerlekten çekiş güç aktarma organı ile yeni nesil X-Trail’in sunduğu dinamik performansın ve gelişmiş elektrifikasyon teknolojilerinin tadını çıkaracak.

Yeni X-Trail’in iç ve dış tasarımı, aracın çok yönlü ve maceracı ruhunu dışa vuruyor. Yeni X-Trail, güven veren sağlamlığıyla dış kısmında, yüzer tavan ve V-motion ızgarası gibi Nissan’a özgü tasarım öğeleriyle de bir adım öne çıkıyor. Ön tamponun gövdesi içinde yer alan çarpıcı farları ve tasarım çizgisi boyunca yerleştirilmiş kombine gündüz farları ise dikkat çekiyor.

Nissan X-Trail

e-POWER güç aktarma organları ile elektrikli sürüş keyfi

Yeni X-Trail, Nissan’ın Avrupa ürün gamında markanın yenilikçi e‑POWER sürüş sistemiyle donatılan ikinci modeli olacak. Nissan’a özel olan e-POWER sistemi, şarj etmeye gerek kalmadan tamamen elektrikli sürüş sunuyor.

Yeni X-Trail’in e-POWER sistemi, 150kW ön elektrik motoru ile entegre güç aktarma sistemi, invertör, jeneratör ve yüksek çıkışlı bir  batarya ve değişken sıkıştırma oranlı benzinli motordan oluşuyor. Bu benzersiz güç aktarma sistemi, tekerleklere giden gücü yalnızca bir elektrik motorundan alıyor ve bu da gaz pedalına anında ve doğrusal tepki veriyor.

e-POWER’da benzinli motor yalnızca elektrik üretmek için bir jeneratör olarak kullanılıyor ve tekerlekler tamamen elektrik motoru tarafından tahrik ediliyor. Bu benzersiz özellik sayesinde, motor her zaman optimum aralığında çalışıyor ve kentsel ortamlarda üstün bir yakıt verimliliği sağlıyor.

Nissan X-Trail

e-POWER’ın saf elektrik motoru tahriki sayesinde, içten yanmalı motorlarda veya geleneksel hibritlerde olduğu gibi gecikme söz konusu olmadan anında tepki ve yüksek tork hissi veriyor.

e-Pedal Sistemi

Yeni Nissan X-Trail’de sunulan, e-Pedal Sistemi adlı tamamen yeni bir “tek pedal” sürüş deneyimi geliştirildi. Sürücünün ayağını gaz ve fren arasında sık sık hareket ettirdiği dur-kalk şehir içi sürüşün tekrarlayan yükünü ortadan kaldırmak için tasarlanan e-Pedal Sistemi, sürücülerin yalnızca gaz pedalını kullanarak hızlanmasına ve fren yapmasına olanak tanıyor.

Benzinli Hafif hibrit versiyonu

X-Trail’in e-POWER donanımlı versiyonunun yan sıra, geleneksel tarzda güç sağlayan turboşarjlı 1.5 litrelik değişken sıkıştırma oranına sahip hafif hibrit versiyonu ile de satışa sunulacak. Hafif hibrit ICE versiyonlu X-Trail’de 120kW (163PS) ve 300Nm tork üreten, yalnızca iki tekerlekten çekiş konfigürasyonunda sunulacak ve tekerleklere güç Xtronic kademeli sürekli değişken şanzıman ile aktarılacak. Rahat sürüş ve hafif hızlanmanın olduğu sürüş senaryolarında motor, optimize edilmiş yakıt verimliliği için yüksek sıkıştırma oranına geçerken, daha fazla performansa ihtiyaç duyulan durumlarda sıkıştırma oranı düşük bir seviyeye ayarlıyor.

Nissan X-Trail

Güç aktarma organı ayrıca 12v hafif hibrit teknolojisi ile donatıldı. Hafif hibrit sistem, hem yakıt ekonomisine hem de CO2 çıkışına fayda sağlayan tork desteği, uzatılmış rölantide durma, hızlı yeniden başlatma ve boşta durma sağlıyor.

Yavaşlarken, rejenerasyon yoluyla geri kazanılan enerji Lityum-iyon bataryada depolanıyor. Bataryada yer alan enerji örneğin kırmızı ışıkta motor durdurulmuşken otomobilin sistemlerini çalıştırmak için kullanılıyor. Ek olarak, hızlanma sırasında yaklaşık 6 Nm’lik bir tork artışı sağlıyor.

e-4ORCE ile her koşulda sürüş konforu

Nissan‘ın elektrikli güç aktarma organları ile çalışmak üzere tasarlanmış yeni bir dört tekerlekten çekiş sistemi olan e-4ORCE ilk kez tamamen yeni X-Trail’de tanıtılıyor. e-4ORCE, Nissan’ın en gelişmiş dört tekerlekten kontrol teknolojisi sayesinde her koşulda güven verici çekiş ve kendinden emin hızlanma sunuyor. e-4ORCE’deki “e”, Nissan’ın %100 elektrikli motor tahrik sistemi anlamına geliyor. “4ORCE” ise aracın fiziksel gücünü ve enerjisini ifade ederken ve “4” dört tekerlekten kontrolü temsil ediyor.

Güçlü çift e-motor sistemi, 7 saniyede 0-100km/s ile keskin hızlanmaya izin veren 94kW arka motor sayesinde toplam 157kW (213PS) çıkışa sahip ve mekanik bir 4WD sistemine göre 10.000 kat daha hızlı arka tork tepkisine sahip. Buna ek olarak, sabit tork yeniden dağıtımı ve mükemmele yakın ağırlık dengesi, güven verici yol tutuşu ve sürüş konforuna katkıda bulunarak güçlü ancak pürüzsüz bir sürüş deneyimi sağlıyor. e-4ORCE ayrıca, 2022’de çıkacak olan Ariya elektrikli crossover’da da sunulacak.

Huawei Mate 50 modelleri %1 şarjla bile 3 saat boyunca konuşma imkanı verecek!

Ecevit BIKTIM
Ecevit BIKTIMhttp://www.donanimgunlugu.com
Ecevit BIKTIM, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Müh. ve Marmara Üniversitesi MBA derecelerine sahip. 1997 yılında PCMagazine dergisine donanım editörü olarak çalışmaya başlayan Ecevit BIKTIM, 1999 yılında CHIP dergisinde Test merkezi koordinatörü ve 2006 yılında da PCMagazine ve EGM dergisinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptı. Çeşitli teknoloji portallarında Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapan Ecevit BIKTIM ardından 2013 yılının Kasım ayında bünyesinde 4 farklı yayın organı (DonanimGunlugu.com, BT Günlüğü Dergisi, BTGunlugu.com ve kisadalga.com) bulunduran Eylül Medya ortağı olarak çalışmalarına devam etmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting