Ana SayfaGenelNissan e-POWER ile şarj etmeyi düşünmeyin

Nissan e-POWER ile şarj etmeyi düşünmeyin

Yeni Qashqai modelinde ilk kez kullanılacak olan yenilikçi Nissan e-POWER %100 elektrik tahrikli motor sistemi, Qashqai’nin öncülük ettiği crossover segmentinde yine ezberleri bozacak..

2022 yılının ikinci yarısında tanıtılması beklenen yeni Nissan e-POWER , Nissan’ın benzersiz e-POWER sürüş sistemiyle donatılan Avrupa’daki ilk modeli olacak. Nissan’a özel ve şirketin Intelligent Mobility stratejisinin önemli bir bileşeni olan e-POWER sistemi, günlük sürüşü hem keyifli hem de verimli hale getirerek elektrifikasyona benzersiz bir yaklaşım getiriyor.

Neden e-POWER?

Nissan’ın gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre, Avrupalı crossover kullanıcıları zamanlarının %70’inden fazlasını şehir içinde araç kullanarak geçiriyorlar. Araştırma ayrıca tüketicilerin araç seçimlerinde çevreye duyarlı olmak için sürüş keyfinden ödün vermek zorunda hissettiklerini de ortaya koyuyor.

Nissan e-POWER

Nissan, özellikle Avrupa tüketicilerinin bu ihtiyaçlarına yönelik olarak e-POWER sistemini geliştirdi. Nissan’ın gelişmiş akü ve motor teknolojisi ile yenilikçi değişken sıkıştırma oranlı içten yanmalı motor konularındaki uzmanlığının bir ürünü olan e-POWER, sürüş keyfinden ödün vermeden optimum yakıt verimliliği sunuyor.

Bu nedenle e-POWER, elektrikli aracını şarj etmek için zaman ayıramayan veya ayırmak istemeyen, ancak şehir içinde uzun süre araç kullanmak zorunda kalanlar için elektrikli araca geçişte ideal bir teknoloji olarak tanımlanıyor.

%100 elektrik gücü

e-POWER sistemi, değişken sıkıştırma oranlı 1.5 litrelik üç silindirli turbo şarjlı 156 hp benzinli motor, jeneratör, invertör ve Nissan’ın elektrikli araçlarındakine benzer boyut ve güç çıkışına sahip 140 kW güç üreten elektrik motorundan oluşuyor. e-POWER, elektrik motorunun tekerlekler için tek güç kaynağı olması ve dolayısıyla anlık ve doğrusal tepki vermesiyle benzerlerinden ayrışıyor.

Böylece e-POWER, sürücülerin hibrit otomobil kullanma deneyiminde karşı karşıya kaldıkları eksiklikleri ortadan kaldırıyor ve daha keyifli bir sürüş karakteri sunuyor. Yeni Qashqai’nin benzersiz e-POWER sistemi bu özellikleri ile şarj etmeye gerek kalmadan %100 elektrikli bir sürüş deneyimi sunuyor.

Nissan e-POWER

En çok satan güç aktarma teknolojisi

e-POWER sistemi ilk olarak 2017 yılında Japonya’da kompakt aile otomobili Note’da kullanıldı. Note 2018’de Japonya’nın en çok satılan otomobili oldu. Avrupalı tüketicilerin taleplerini ve şehir içi günlük sürüş ihtiyaçlarını karşılamak için, yeni Qashqai’de e-POWER özellikleri önemli ölçüde iyileştirildi.

Note modelinde, akü ünitesini şarj eden üç silindirli 1.2 benzinli bir motor (80hp) ve 95kW (127hp) nihai güç çıkışı kullanılırken, Avrupa’da Qashqai için toplamda 140kW (188hp) nihai güç çıkışı sağlayan üç silindirli 1.5 litrelik turbo şarjlı ve değişken sıkıştırma oranına sahip benzinli motora (156hp) geçiş yapıldı. Nissan e-POWER sistemi birçok avantaj sunuyor. İçten yanmalı motor optimum sıkıştırma oranı ile çalışırken bu sayede geleneksel benzinli motorlara göre daha düşük yakıt tüketimi ve CO2 emisyonu sağlıyor. Bu özellikleri ile şehrin hava kalitesini minimum seviyede etkilerken, daha az gürültülü motoru sayesinde eşsiz sürüş deneyimi sunuyor.

%100 elektrik motoru tahriki sayesinde, ani hızlanma durumunda motor devrinde ani bir artış yaşanan geleneksel bir hibrit aracın aksine tork iletiminde gecikme olmuyor. e-POWER sisteminin bu anlık tepkisi, tüm sürüş koşullarında benzersiz bir sürüş deneyimi sunuyor.

Nissan e-POWER

Nissan e-POWER sistemindeki güç ünitesi ani hızlanma veya yüksek hızlarda performansı en üst seviyeye çıkarmak için 1.5 litrelik motor tarafından üretilen elektrik gücünü invertör aracılığıyla elektrik motoruna iletiyor. Yavaşlama ve frenleme anında yakalanan kinetik enerji geri kazanılıp verimliliği optimize etmek için yeniden kullanılmak üzere aküye yönlendiriliyor.

Değişken sıkıştırma oranı teknolojisi

Nissan e-POWER sisteminin en önemli bileşeni, bu uygulama için özel olarak geliştirilmiş 1.5 litrelik üç silindirli turbo şarjlı değişken sıkıştırma oranına sahip 156hp benzinli motoru. İlk olarak Nissan’ın premium markası Infiniti için kullanılan motorun değişken sıkıştırma kapasitesi, içten yanmalı bir motorda benzersiz bir özellik olup motorun yüküne bağlı olarak hem optimum performans hem de tasarruf sağlayarak sıkıştırma oranının ayarlamasına imkan tanıyor.

2018 yılında Infiniti ile tanıtılmadan önce, bu özel motor ABD merkezli otomotiv danışmanlığı şirketi olan Ward’s tarafından dünyanın en iyi 10 motoru arasında yer aldı.

Nissan e-POWER

8:1 ile 14:1 arasında değişen sıkıştırma oranı, ihtiyaç duyulan güce bağlı olarak piston strokunun uzunluğunu değiştiren bir aktüatörün hareketi ile elde ediliyor.

Sabit hız ve bataryanın şarj durumunun yeterli olduğu düşük güç gerektiren durumlarda sıkıştırma oranı yükseliyor; bu sayede yakıt tüketimi ve emisyon azalıyor. Bataryayı şarj etme veya motora direkt güç iletme gibi yüksek güç gerektiren durumlardaysa motorun gücünü maksimuma çıkaran düşük sıkıştırma oranına geçiş yapılıyor. Bu geçiş işlemi kesintisiz bir şekilde gerçekleşirken sürücünün herhangi bir şey yapmasına gerek kalmıyor.

 Kişisel veri aktarımı için blok zinciri patentini aldı

Ecevit BIKTIM
Ecevit BIKTIMhttp://www.donanimgunlugu.com
Ecevit BIKTIM, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Müh. ve Marmara Üniversitesi MBA derecelerine sahip. 1997 yılında PCMagazine dergisine donanım editörü olarak çalışmaya başlayan Ecevit BIKTIM, 1999 yılında CHIP dergisinde Test merkezi koordinatörü ve 2006 yılında da PCMagazine ve EGM dergisinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptı. Çeşitli teknoloji portallarında Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapan Ecevit BIKTIM ardından 2013 yılının Kasım ayında bünyesinde 4 farklı yayın organı (DonanimGunlugu.com, BT Günlüğü Dergisi, BTGunlugu.com ve kisadalga.com) bulunduran Eylül Medya ortağı olarak çalışmalarına devam etmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting