Ana SayfaAppleMobil işlemcilerde hız rekoru bakın kime geçti: Hayır iPhone değil

Mobil işlemcilerde hız rekoru bakın kime geçti: Hayır iPhone değil

Mobil işlemcilerde hız artık çok büyük bir faktör olarak görülüyor. Peki bu defa en hızlı işlemci olarak hangisi seçildi.

Günümüzde mobil işlemcilerde hız rekoru sürekli olarak değişiyor. Genelde iPhone bu alanda lider diyebiliriz. Android ve iOS arasında devam eden rekabet işin görünür tarafı. Fakat perde arkasına baktığımızda çok daha farklı bir savaşın olduğunu görüyoruz. Qualcomm, MediaTek ve Apple arasında çok ciddi bir mücadele var.

Mobil işlemcilerde hız

Bu mücadelede genellikle Apple tarafından geliştirilen mobil işlemciler ön plana çıkıyor. Fakat bu defa işler biraz daha değişti. Apple A serisi işlemcilerle zirveyi elinde tutsa bile yine de MediaTek yapacağını yaptı. Hızlı bir şekilde öne geçmeyi başardı ve artık bu işlemci lider olarak adlandırılacak.

Mobil işlemcilerde hız rekoru

MediaTek Dimensity 9200 olarak isimlendirilen bu yeni işlemci bazı test platformlarında ortaya çıktı. Apple tarafından geliştirilen A16 Bionic bile onun yanında geride kaldı. GPU testlerinde son derece iyi bir performans sergilediğini görüyoruz. Açıkçası çok az mobil işlemci böyle bir performans sergiliyor.

Mobil işlemcilerde hız

Yapılan testlere baktığımızda bu mobil işlemcinin 328 FPS aldığını görüyoruz. iPhone 14 Pro Max modellerinde bile böylesine bir güç yok. Mesela iPhone ile ilgili yapılan testte 280 fps elde edilmişti. Yani mediatek tarafında geliştirilen işlemcinin çok gerisinde kaldı.

Apple yeni bir mobil işlemci geliştirmek zorunda

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Apple yeni bir mobil işlemci geliştirmek zorunda. Aksi halde mediatek onu çok daha hızlı bir şekilde geçecek. Şimdilik sadece birkaç adım önünde olduğunu görüyoruz. Apple yeniden arayı kapatmalı.

MacBook Pro serisi için detaylar belli olmaya başladı

Mobil işlemcilerde hız rekoru sürekli olarak değişiyor. Önümüzdeki aylarda belki de başka bir mobil işlemci rekor kıracak. Fakat son sözü genellikle Apple söylüyor. Tüm gözler ABD’li teknoloji devenin üstünde.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting