Mobil cihazlar oyun dünyasını domine etmeye başladı

Oyun bağımlısı çocuk intiharıyla gündeme oturdu

Son dönemde mobil cihazların, oyun sektöründe önlenemez bir çıkışı söz konusu. Görünen o ki bu çıkış 2023 ile birlikte daha da yukarılara tırmanacak. Bu sebepten ötürü konsol geliştiricileri de mobil cihazlar için kolları sıvamış durumdalar. İşte detaylar.

Mobil cihazlar oyun dünyasını domine etmeye başladı. Oyun dünyasında canlı canlı tarihi bir döneme tanıklık ediyoruz. Belki de bu gördüklerimiz bir devrin sonu bile olabilir. Neyden mi bahsediyoruz? Tabi ki oyun dünyasındaki liderliğin mobil platformlara yani dolayısıyla da akıllı telefonlara geçmesinden.

Oyun bağımlısı çocuk intiharıyla gündeme oturdu

Oyun dünyasını analiz eden Newzoo isimli şirket tarafından paylaşılan verilere göre, oyun oynamak için bir platformu tercih eden oyuncuların %53’ü mobil platformları tercih ediyor. Bunun anlamı, artık oyun oynamak için akıllı telefonları tercih edenlerin sayısı, bilgisayar ve konsolları tercih edenlerin toplamından bile büyük. Üstelik bu daha başlangıç.

Yapılan araştırmalara göre, akıllı telefonların pazar payının büyük bir ivmeyle arttığı, bununla birlikte özellikle pandemi şartlarının esnetilmesiyle birlikte pc ve konsolların payının ise düşüşe geçtiği tespit edildi. Bu durumda, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde oranlarda çok ciddi bir orantısızlık görebiliriz.

oyun 1

Mobil cihazlar oyun dünyasını domine etmeye başladı

Oyun sektöründeki bu duruma biraz da tutarlar yönünden bakacak olursak. Şirket tarafından yapılan araştırmalara göre mobil oyunların 2021 yılındaki toplam geliri 90 milyar doların üzerinde. Bu paranın 18 milyar dolarını ise, Call of Duty Mobile, PUBG ve Genshin Impact sayesinde bu oyunları geliştiren firmalar kazandı.

oyun abonelik sistemi Netflix

Buradan çıkan sonuç ise, oyun severlerin aslında isteseler de istemeseler de bugünlerde bir döneme şahitlik ettiğidir. Kim bilir belki de bundan birkaç sene sonra bilgisayar ya da konsollardan oyun oynayanlar “old” olarak isimlendirilmeye başlanabilir.

Oppo Reno 10 Pro+ tasarımı ortaya çıktı