Milyarlık YouTube kanalı oyuncaklara dönüşüyor

BUsIvAgCUAA8qBs1

Oyuncak sektörünün bugüne dek hep filmlerden ve dizilerden beslenmesine alışkındık. Popüler bir film veya dizi ortaya çıktığında hemen arkasında onun karakterleri üzerine kurulu oyuncakların da piyasaya çıkması, alışıldık pazarlama kampanyalarının başında gelir.

BUsIvAgCUAA8qBs[1]

Hatta öyledir ki, sinema yapımcıları, kimi zaman oyuncak satışından, filmin kazandırdığı paradan fazla kazanç sağlayabilirler. Star Wars bu konuda iyi bir örnektir. Star Wars’ın yapımcısı George Lucas’ın yıllar önce, “oyuncak satışıyla, filmelerden kazandığımdan daha fazla para kazanıyorum,” açıklaması hala akıllardadır.

Fakat bu pazarın, büyük sinema yapımcılarının elinde olduğunu kabul etmek gerek. Bir yatırımcının, sinema filmi olmaksızın, oyuncak üretip büyük kazanç sağlayabilmesi çok kolay değil.

Ancak şimdi işler değişiyor ve oyuncak pazarı, sinema yapımcılarının kontrolünden çıkıyormuş gibi görünüyor zira ilk YouTube oyuncakları yakında İngiltere’de pazara çıkacak.

YouTube’da, animasyon sanatçısı bir karı-kocanın, küçük çocuklar için hazırladığı minik çizgi filmleri yayınlayan “Little Baby Bum” isimli çizgi film kanalı, toplamda 3 milyar izlenme sayısına ulaşınca, kanalın sahipleri çizgi film karakterlerinin oyuncaklarını üretmeye karar verdiler.

Aslında bu gelişme YouTube’un artık sinema ve TV kadar güçlü bir mecra haline geldiğinin de ispatı. Yakında sadece YouTube’da vizyona giren sinema filmleri veya TV dizileri görürsek şaşırmayalım.

Android TV’de oyun keyfi