Ana Sayfa Genel Microsoft veri skandalı ortaya çıktı: WhatsApp gibi olacak!

Microsoft veri skandalı ortaya çıktı: WhatsApp gibi olacak!

Henüz WhatsApp ile ilgili skandallar unutulmamışken Microsoft veri skandalı ortaya çıktı. Hadi gelin konuyla ilgili bütün detaylara birlikte bakalım.

Bugün gündem Microsoft veri skandalı ile çalkalandı. Facebook gibi şirketlerin veri hırsızlığı ile anılmasına alışmıştık. Ancak ilk defa Microsoft ile ilgili veri güvenliği konusunda olumsuz bir gelişme yaşandı. Aslına bakacak olursanız; Google, Microsoft ve Facebook gibi şirketlere veri aktarımı konusunda pek güven olmuyordu.

Microsoft tarafından alınan bir patent, bunu daha net bir şekilde ortaya koydu. Şirketin aldığı patente göre herhangi birisinin kişisel verileri ile sohbet botu oluşturulabilecek. Sohbet edilebilir bir bot oluşturulduktan sonra onunla tıpkı canlı bir insan ile konuşulur gibi sohbet edilebilecek.

Microsoft sohbet botu veri hırsızlığına neden olabilir

Size ait sosyal medya paylaşımları, yazılı mektuplar, elektronik mesajlar, ses kayıtları ve diğer birçok döküman Microsoft tarafından işleme alınacak. Elbette bunlar belirli izinler kapsamında gerçekleşecek. Sizlerden alınan veriler toplanarak buna en uygun bot hazırlanacak.

Microsoft veri skandalı
İşin aslına bakacak olursak Microsoft tarafından geliştirilecek yeni sistemin kişiyi klonlama anlamına geldiği söylenebilir. Yani sizin kişilik özelliklerinize sahip bir sohbet botu olacak. Böylece kendi kendinizle konuşuyor gibi bile hissedebilirsiniz. Microsoft tarafından alınan patent daha detaylı bir şekilde incelendiğinde şirketin bunu bütün kullanıcılara yaygınlaştırmak istediği görülüyor.

Patent açıklamasında, belirli bir kişiye ait ses tipi ve onunla ilgili kayıtlar kullanılarak oluşturulabileceği söyleniyor. Yani burada amaç sadece yazılı bir bot oluşturmak değil, aynı zamanda bu botları sizlerle konuşturabilecek. Bunun sesli ve görüntülü bir sohbet botu olması düşünülüyor.

Microsoft tarafından geliştirilecek bu proje, çok büyük veri hırsızlıklarına neden olabilir. Peki sizin bu sohbet botu ile ilgili fikirleriniz neler? Yorumlar bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting