Microsoft Teams, bire bir aramalar için uçtan uca şifreleme ekledi

Microsoft Teams, bire bir aramalar için uçtan uca şifreleme ekledi

Artık bazı Microsoft Teams çağrılarını makul ölçüde güvenli olacaklarından emin olarak yapabilirsiniz. Verge, Microsoft’un, özelliği Ekim ayından bu yana herkese açık olarak test ettikten sonra, bire bir aramalar için uçtan uca şifrelemeyi yaygın olarak kullanılabilir hale getirdiğini duyurdu. İşte detaylar.

Şirketinizin BT yöneticisi E2EE’yi etkinleştirirse ve aramanın her iki tarafı da bu özelliği kullanmayı seçerse, davetsiz misafirlerin konuşmaları gözetlemesi çok daha zor olacaktır. Microsoft, kayıt, arama aktarımları, grup aramalarına genişletme ve canlı altyazılar dahil olmak üzere daha katı şifreleme kullanırsanız birkaç önemli özelliği kaybedeceğiniz konusunda uyardı. Bu seçenekleri yeniden kazanmak için E2EE’yi devre dışı bırakmanız gerekecek.

Microsoft Teams, bire bir aramalar için uçtan uca şifreleme ekledi

Teams zaten hem aktarım sırasında hem de hareketsiz durumdayken şifreleme kullanıyor olsa da, içeriğin korunması adına yeni bir pencere sunmaya devam ediyor. Uçtan uca şifreleme, hedeflenen alıcıların ötesindeki herhangi birinin arama verilerinin şifresini çözmesini engelliyor. Bu gizlilik için harika bir gelişme. Ancak şirketler, hükümetler ve kolluk kuvvetleri için çok olumlu bir yenilik olmayacak. Yetkililerin Microsoft’un hareketine tepki göstermesi şaşırtıcı olmaz. Günümüzde internette en önemli şeylerden biri gizlilik ve güvenlik olduğundan kullanıcılar açısından önemli bir gelişme olacak. Özellile iş görüşmeleri ve benzeri görüşmeler yaparken verilerin gizli olması son derece önem taşıyor. Bu nedenle güncelleme online görüşmeler için kullanışlı bir yenilik diyebiliriz.

OPPO, 6nm’lik görüntüleme NPU’su MariSilicon X’i tanıttı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir