Microsoft bu hafta 11.000 çalışanını işten çıkarabilir

Microsoft önemli bir ek özellik alıyor

Microsoft, önümüzdeki birkaç gün içinde geniş çaplı işten çıkarmalar ilan edebilir. İşte tüm detaylar.

Teknoloji devinin iş gücünün önemli bir bölümünü işten çıkarma olasılığı ilk olarak Sky News tarafından bildirildi ve daha sonra Bloomberg tarafından doğrulandı. Sky, kesinti sayısını şirketin 220.000 kişilik işgücünün yaklaşık yüzde beşi veya toplamda yaklaşık 11.000 çalışan olarak belirledi. Bloomberg, işten çıkarmaların ölçeğini bulamadığını, ancak “bir dizi mühendislik bölümünü” etkileyeceğini ve Microsoft bünyesinin geçen yıl üstlendiği diğer işten çıkarma turlarından “önemli ölçüde daha büyük” olacağını bildirdi.

Microsoft bu hafta 11.000 çalışanını işten çıkarabilir

Bir Microsoft sözcüsü, Engadget’e şirketin söylenti ve spekülasyonlar hakkında yorum yapmadığını söyledi. 11.000 rakamı doğruysa, Meta’nın geçen yıl gerçekleştirdiği 11.000 işten çıkarım ile  eşit olacak ve perakendecinin geniş kapsamlı işten çıkarmaları bittiğinde Amazon’un kesmeyi beklediği 18.000 pozisyonun altında kalacak. Her halükarda, Microsoft görünüşe göre kendisini tanıdık bir yörüngede buluyor.

Şirket, pandeminin ilk iki yılında kârının arttığını gördü ve aynı zaman diliminde 50.000 çalışan ekleyerek bir işe alım çılgınlığına giderek bu andan yararlanmaya çalıştı. Ancak daha geçen Ekim ayında, Microsoft CEO’su Satya Nadella, kötüleşen makroekonomik koşullar nedeniyle yakında kemer sıkma konusunda uyarıda bulundu. O sırada yatırımcılara ve analistlere “Bir yandan sürekli büyüme alanlarına yatırım yaparken ve maliyet yapımızı disiplinli bir şekilde yönetirken bir yandan da müşterilerimizin daha az kaynakla daha fazlasını yapmasına yardımcı olmaya odaklandık” dedi.

Alice Müzikali 10 şubat’ta Disney+’ta izleyicisi ile buluşacak


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir