Microsoft bir çok kişiyi işten çıkaracak

microsoft

Mobil dünyada ne kadar uğraşsada bir türlü istediği sonucu alamayan Microsoft, bu doğrultuda bir çok kişiyi işten çıkarmaya hazırlanıyor. Yapılan açıklamaya göre 2850 kişi işten çıkarılacak.

Bundan tam 3 yıl önce bir zamanların piyasada fırtınalar estiren telefon şirketi Nokia’yı bünyesine katan Microsoft bu girişim ile mobil cihaz pazarında kendine yer edinmek istiyordu. O zamanlar oldukça iyi bir yatırım olarak değerlendirilen bu hamle zamanla hayal kırıklığına dönüştü.

Takvimler 2015 yılını gösterdiğinde ise Microsoft tarafından gelen açıklamalar hiç de iç açıcı değildi. Şirket Nokia satın alımının ardından 7.6 milyar dolar zarar uğradığını duyurdu. Bu gelişmelerden sonra küçülme politikası izleyen şirket 7800 personeli işten çıkaracağını açıkladı. Hemen ardından Nokia telefon bölümü ve isim hakları 350 milyon dolara diğer bir teknoloji devi Foxconn’a satıldı.

Son gelen bilgilere göre ise 2850 kişiyi daha işten çıkarmaya hazırlana Microsoft, eğer bu hamlesinide yaparsa toplam gönderilen personel sayısı 4700 sayısına ulaşacak. Bu sayı toplam iş gücünün yüzde 4 gibi bir rakama denk geldiği söyleniyor. Yakın gelecekte Microsoft yeni çözümler bulmaya yönelmez ise daha çok sorunla karşılaşacak gibi gözüküyor.

 

 

Oyuncular için bir performans canavarı: MSI Aegis Ti