Merkez Bankası’nın faiz kararı ne olacak? İşte cevabı!

para 1

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, faiz kararını Perşembe günü duyuracak. Bu açıklama öncesinde yapılan tahminleri sizlerle paylaşıyoruz.

Merkez Bankası’nın faiz kararı ne olacak? İşte cevabı! Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, para politikası kurulu toplantısını Perşembe günü yapacak. Yapılacak olan bu toplantının akabinde alınan faiz kararıysa kamuoyu ile paylaşılacak. Ancak Merkez Bankası’nın bu konuda nasıl bir karar alacağı fazlasıyla merak ediliyor. Zira savaş şartları, yüzde 50’yi aşan enflasyon ve diğer gelişmeler karşısında atılacak adımlar kritik öneme sahip.

Merkez Bankası’nın faiz kararı ne olacak? İşte cevabı!

Bildiğiniz gibi Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Perşembe günü politika faizini yeniden belirlemek için toplanacak. 2021 yılının Eylül ayında 19 olan politika faizini gelinen noktada 14’e kadar çeken Merkez Bankası, son iki toplantıda herhangi bir değişiklik yapmamış ve faizleri sabit tutmayı tercih etmişti. Enflasyonun yüzde 50’yi aşması, savaş koşulları ve diğer ülkelerin de faiz yükseltme eğilimine girmesi sonrasında Perşembe günkü toplantıdan çıkacak kararın önemi daha da artmış vaziyette. Peki ama beklentiler bizlere ne söylüyor? Merkez Bankası faizleri arttıracak mı?

dolar kuru 696x418 1

Oluşan beklentiler tüm bu zorlu koşullara rağmen Merkez Bankası’nın faizleri arttırmayacağı yönünde. Herhangi bir indirim kararı da beklenmezken, faizlerin üçüncü kez üst üste sabit kalacağı tahmin ediliyor. Finans çevrelerindeki bu beklentiler dolar kuruna da yansımış durumda. Dolar haberin yazıldığı dakikalarda 14 lira 80 kuruştan işlem görüyor.

Tüm dünyada en çok tercih edilen Mazda rengi kırmızı!