Ana SayfaGenelMercedes-AMG One hiper arabanın seri üretimine başlandı

Mercedes-AMG One hiper arabanın seri üretimine başlandı

Mercedes, F1 yarış araçlarından ilham alan 1000 aygır gücündeki yeni hiper arabası Mercedes-AMG One’ın seri üretimine başladı.

Beş yıl önce “Hiperaraba” olarak nitelendirdiği çılgın bir proje üzerinde çalışmaya başlayan Mercedes, AMG One adını taşıyan bu aracın bitmiş halini nihayet haziran ayında görücüye çıkardı. O dönemde yapılan açıklamada aracın ilk sahiplerine 2022 bitmeden ulaşabileceği söylendi. Görünen o ki Mercedes bu vaadini yerine getirecek. Çünkü Alman otomobil devi, bu hafta Mercedes-AMG One’ın seri üretimine başladı.

İlk aşamada 275 araç üretilecek. Üretilen ilk araçların bu yıl bitmeden sahiplerine teslim edileceği açıklandı. Tabii tahmin edeceğiniz üzere AMG One çok kısıtlı bir kitleye hitap ediyor. Çünkü aracın çıkış fiyatı yaklaşık 3 milyon dolar.

Mercedes

Formula 1 araçlarından ilham alan Mercedes-AMG One, 1.6 litrelik V6 motoru ve ona eşlik eden dört elektrikli motoruyla 1063 beygir gücü sunuyor. Bu performansıyla gerçekten de beş yıl beklemeye değer bir otomobil olabileceğini gösteriyor.

Mercedes-AMG One, hem daha uzun mesafe katabilecek şekilde tasarlandığı hem de genel yakıtları kullandığı için tabii ki bir Formula 1 aracıyla aynı performansa ulaşamıyor. Sonuçta Formula 1’de özel yakıtlar kullandığını ve genel kullanıcıya sunulacak bir otomobilin bu yakıtın sağladığı avantajlardan faydalanamadığını unutmamak gerekiyor. Ancak AMG One genel yakıtlarla da F1 araçlarına epey yaklaşıyor.

AMG One, 0’dan 100’e sadece 2.9 saniyede çıkıyor. Otomobilin bu patlayıcı gücüne karşın oldukça makul bir yakıt tüketimi olduğunu söyleyebiliriz. Elektrik ve klasik motorlar birlikte ele alındığında otomobilin yakıt tüketiminin ortalama 27 MPG olduğu söyleniyor. Bu da kilometrede yaklaşık 11.4 litreye denk geliyor. Kıyaslayacak olursak, Mercedes’in AMG GLE 53 gibi SUV’ları bile bu kadar az yakmıyor.

AMG One ile yaklaşık 18 kilometreyi sadece elektrikli motorları kullanarak gidebiliyorsunuz. Aracın 800 voltluk tasarımı oldukça hızlı şarj olmasını sağlıyor. Yani aracı tamamen bir elektrikli otomobil olarak kullanmak bile mümkün. Öte yandan aracın 7 viteslik özel tasarım vitesi, aracın maksimum performansta çalışmasına imkan sağlıyor.

Disney’in toplam abonesi Netflix’i geçti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting