Mercedes F1 araçlarından ilham alan yeni arabasını tanıttı

Mercedes-AMG One

Mercedes, F1 yarış araçlarından ilham alan 1000 aygır gücündeki yeni hibrit otomobili Mercedes AMG One’ı tanıttı.

Beş yıl önce “Hiperaraba” olarak nitelendirdiği çılgın bir proje üzerinde çalışmaya başlayan Mercedes, beş yıl sonra nihayet bu aracın bitmiş halini görücüye çıkardı. Formula 1 araçlarından ilham alan Mercedes-AMG One, 1.6 litrelik V6 motoru ve ona eşlik eden dört elektrikli motoruyla 1063 beygir gücü sunuyor. Bu performansıyla gerçekten de beş yıl beklemeye değer bir otomobil olabileceğini gösteriyor.

AMG One, hem daha uzun mesafe katabilecek şekilde tasarlandığı hem de genel yakıtları kullandığı için tabii ki bir Formula 1 aracıyla aynı performansa ulaşamıyor. Ancak ona epey yaklaşıyor. Sonuçta Formula 1 özel yakıtlar kullandığını ve genel kullanıcıya sunulacak bir otomobilin bu yakıtın sağladığı avantajlardan faydalanamadığını unutmamak gerekiyor.

Yeni Hyundai KONA

Mercedes

AMG One, 0’dan 100’e sadece 2.9 saniyede çıkıyor. Bu patlayıcı gücüne kıyasla oldukça tasarruflu bir yakıt tüketimi olduğunu söyleyebiliriz. Elektrik ve klasik motorlar birlikte ele alındığında otomobilin yakıt tüketiminin ortalama 27 MPG olduğu söyleniyor. Bu da kilometrede yaklaşık 11.4 litreye denk geliyor. Kıyaslayacak olursak, Mercedes’in AMG GLE 53 gibi SUV’ları bile bu kadar az yakmıyor.

AMG One ile yaklaşık 18 kilometreyi sadece elektrikli motorlarla gidebiliyorsunuz. Aracın 800 voltluk tasarımı oldukça hızlı şarj olmasını sağlıyor. Yani aracı tamamen bir elektrikli otomobil olarak kullanmak bile mümkün. Öte yandan aracın 7 viteslik özel tasarım vitesi, aracın maksimum performansta çalışmasına imkan sağlıyor.

AMG One satın almak isteyen ilk kullanıcılar araçlarına 2022’nin ikinci yarısında kavuşabilirler. Tabii bu aracın çok kısıtlı bir kitleye hitap ettiğini söylememiz gerekiyor. Çünkü aracın çıkış fiyatı yaklaşık 2.7 milyon dolar.

Safari bir milyar kullanıcıya ulaştı


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir