Maske tak uyarısı veren robot yaptılar

maske tak uyarısı

Covid-19 salgınının yayılmasını engellemek için maske takmak ve sosyal mesafe ile hijyen kurallarına uymak çok önemli. Ancak maalesef toplum içinde pek çok insan bu kuralları önemsemeden günlük hayatına devam ediyor. Şimdi insanları uyarması için robotları kullanacaklar. İşte detaylar.

Robotlar günlük hayatımıza bugün mü, yarın mı girecek diye tartışmalar cevabını buluyor olabilir. Japonya’nın dev teknoloji yatırımları şirketi Softbank, maske tak uyarısı veren robotlarını hizmete almaya hazırlanıyor.

Pepper maske tak uyarısı ile salgını yavaşlatacak

SoftBank Robotics Europe’nın geliştirdiği ünlü Pepper robotları, otellerde, restoranlarda, havalimanlarında insanlara bilgi vermek, karşılamak, ürün satmak için kullanılıyordu. Pepper robotları artık insanların yüzünü tarayarak maske takıp takmadığını kontrol edecek. Maske takmayan kişilere, maske takmaları için uyarı yapacak.

Softbank robotları hali hazırda Avrupa’da pek çok lokasyonda hizmet veriyor. Şirket, maske uyarısı için bu robotların firmware’lerinde küçük bir güncelleme yapacak.

Cyberpunk 2077 sistem gereksinimleri belli oldu mu?

Robot ayrıca maskenin doğru takıldığını da kontrol edecek. Ağzı veya burnu açıkta bırakan maskelerin de doğru şekilde takılması için uyarı verecek.

maske tak uyarısı

Böylece, robotların günlük hayatımıza adapte olma süreci de hızlanmış olacak gibi görünüyor.

Öte yandan, bu işlem için yüz taraması yapılması, sivil toplum örgütlerini de alarma geçirdi. Ancak SoftBank robotların hiçbir şekilde kayıt almadığını, verileri saklamadığını açıkladı.

Pepper’in maske uyarısı hakkında hazırlanan tanıtım filmini aşağıda izleyebilirsiniz: