Mark Zuckerberg’in serveti erimeye devam ediyor

Mark Zuckerberg Instagram paylaşımı ile olay oldu

MetaVerse projesine milyarlarca dolar harcayan Mark Zuckerberg’in kişisel serveti erimeye devam ediyor.

Son dönemde itici gücü haline geldiği MetaVerse’e büyük umutlar bağlayan Mark Zuckerberg, şirketinin ismini Facebook’tan Meta’ya çevirerek bu projeye ne kadar inandığını göstermişti. Şirketinin tüm gelecek planlarını MetaVerse üzerine kuran Zuckerberg, bu hayalin bir gün şirkete milyarlarca, hatta yüz milyarlarca dolar para kazandıracağına inanıyor. Ancak bu inanç Zuckerberg’e oldukça pahalıya patlayabilir. Çünkü milyarlarca dolar para harcanan bu projenin şu an Meta’ya hiçbir getirisi olmaması şirketin kan kaybetmesine sebep oluyor. Bu durum Zuckerberg’in kişisel servetinin de yavaş yavaş erimesine neden oluyor.

Zaten koronavirüs salgını, Rusya-Ukrayna savaşı, küresel tedarik sıkıntıları derken dünya genelinde bir ekonomik durgunluk yaşanıyor. Teknoloji dünyası da bu durgunluktan en çok etkilenen sektörlerin başında geliyor. Tüm teknoloji şirketlerinin hissettiği bu düşüşün üstüne bir de MetaVerse girişiminin maliyeti eklenince, Mark Zuckerberg’in serveti neredeyse yarı yarıya azaldı.

Mark Zuckerberg metaverse planlarında zararlı çıktı

Mark Zuckerberg’in kişisel serveti bir zamanlar olduğunun yarısının bile altına inerek 55.9 milyara düştü. Sadece bu yılın başından bu yana Zuckerberg’in serveti 71 milyar dolar azaldı. 55.9 milyar dolarlık servetiyle Zuckerberg hala dünyanın en zengin kişilerinden biri elbette ama bu listedeki diğer isimlere kıyasla çok daha hızlı bir şekilde para kaybediyor. Bugün Zuckerberg en zenginler listesinde 20. sıraya gerilemiş durumda. Oysa 2014’ten beri bu kadar alt sıralara düşmemişti.

Zuckerberg, MetaVerse’ü duyurmadan bir ay önce, kişisel serveti 142 milyar dolara ulaşarak onun adına yeni bir zirveye çıkmıştı. Ancak MetaVerse duyurulduğu günden beri bu rakam düştükçe düştü ve bugün 55.9 milyar dolara kadar indi. Zuckerberg’in bu gidişatı tersine çevirip çeviremeyeceğini zaman gösterecek.

Z kuşağı Google yerine TikTok kullanıyor