Ana SayfaGundemLogitech, ürünlerinde geri dönüştürülmüş plastik kullanımını arttırıyor

Logitech, ürünlerinde geri dönüştürülmüş plastik kullanımını arttırıyor

Logitech, en büyük ürün portföyündeki mouse ve klavyelerin %65’inde geri dönüştürülmüş plastik kullandığını duyurdu.

Logitech, tüketici sonrası geri dönüştürülmüş plastik kullanımını, ürünlere dahil etme taahhüdünü söz verdiğinin de üstünde gerçekleştirdiğini, karbon etkisini azalttığını ve tüketici ürünleri malzemeleriyle bileşenlerinin döngüselliğini artırdığını duyurdu. Şirketin en büyük ürün portföyü olan Logitech’in Yaratıcılık ve Üretkenlik portföyünde, şimdi tüm mouse ve klavyelerin %65’inde büyük ölçüde PCR kullanılıyor ve bu oran şirketin 2020’de vermiş olduğu %50 taahhüdünün üstüne çıkıyor.

geri dönüştürülmüş plastik

Logitech’in geri dönüştürülmüş plastik kullanımı geçmiş iki yıllık süre zarfında  hızla arttı ve bu durum şirketi tasarım, üretim ve kaynak bulma süreçlerinde daha fazla yenilik yapmaya yönlendirdi. 2021’de Logitech ürünlerinde tahmini 8.000 ton ham plastik elimine edildi ve petrokimyadan elde edilen plastiklere olan genel talep bu yolla azaltılarak e-atık değerli bir kaynağa dönüştürüldü. Bu durum tahmini olarak 19.000 ton karbondioksitin açığa çıkmasını engelledi. Bu da Dünya’nın çevresini 1.740 kez dolaşan bir binek aracın karbon salınımına eşdeğer.

geri dönüştürülmüş plastik

Sürdürülebilirlik için Tasarım

Logitech, “Sürdürülebilirlik için Tasarım” yaklaşımının bir parçası olarak ürün hatlarında PCR plastiği giderek daha fazla kullanıyor. Tüketici sonrası geri dönüştürülmüş plastik reçinelerin çoğu geleneksel olarak siyah veya gri renklerle sınırlandırılmıştır ve tipik olarak işlenmemiş plastikle aynı şekilde performans göstermezler. Aynı kalite seviyesini elde etmek adına  Logitech, bu plastiklere ikinci bir hayat vermek amacıyla malzeme özelliklerinde yenilik yaparak geleneksel yöntemlerden kaçınıyor. Geri dönüştürülmüş malzemeleri kullanmaya yönelik bu yenilikçi yaklaşım, malzemenin kalitesinden ve bütünlüğünden ödün vermeden veya tasarım estetiğini tehlikeye atmadan şirketin taahhüdünü yerine getiriyor.

geri dönüştürülmüş plastik

Her üründeki geri dönüştürülmüş plastik yüzdesi, ürünün türüne, rengine ve malzeme yapısına göre değişmekle beraber daha açık renkli ürünler için PCR içeriği %75 ile %20 arasında değişiyor. Logitech’in güvenilir tedarikçilerle ortaklaşa yaptığı araştırmaların bir sonucu olarak, palette artık 30’dan fazla renk mevcut ve tasarım hedefi, yüksek estetik, çekicilik ve dayanıklılık testlerinden başarıyla geçerken her bir üründeki geri dönüştürülmüş içerik yüzdesi de bu yolla en üst düzeye çıkarılıyor.

Logitech, tüketici elektroniği endüstrisinde en çok kullanılan malzemeler bakımından, artan geri dönüştürülmüş plastik kullanımını kamuoyuyla paylaşmayı ve elektronik atıkların geri kazanılması için sorumluluk almayı taahhüt ediyor. Logitech ürünlerinde kullanılan  SCS Global Services tarafından sertifikalı PCR plastiğinin tamamı, çöpe gidecek ve kullanım ömrü dolmuş tüketici elektroniği ürünlerinden geliyor.

Rusya’da kripto para piyasaları hakkında tarihi karar kapıda!

Ecevit BIKTIM
Ecevit BIKTIMhttp://www.donanimgunlugu.com
Ecevit BIKTIM, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Müh. ve Marmara Üniversitesi MBA derecelerine sahip. 1997 yılında PCMagazine dergisine donanım editörü olarak çalışmaya başlayan Ecevit BIKTIM, 1999 yılında CHIP dergisinde Test merkezi koordinatörü ve 2006 yılında da PCMagazine ve EGM dergisinde Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yaptı. Çeşitli teknoloji portallarında Genel Yayın Yönetmeni olarak görev yapan Ecevit BIKTIM ardından 2013 yılının Kasım ayında bünyesinde 4 farklı yayın organı (DonanimGunlugu.com, BT Günlüğü Dergisi, BTGunlugu.com ve kisadalga.com) bulunduran Eylül Medya ortağı olarak çalışmalarına devam etmekte.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting