Ana SayfaGenelBir milyondan fazla kredi kartının bilgileri internete sızdırıldı

Bir milyondan fazla kredi kartının bilgileri internete sızdırıldı

Dark web’de faaliyet gösteren bir grup, dünyanın dört bir yanından 1.2 milyondan fazla kredi kartının tüm bilgilerini internete sızdırdı.

Dark web’de yer alan ve genelde çalınan kredi kartı bilgilerinin paylaşıldığı BidenCash adlı pazar yeri, kendi ismini olası alıcılara duyurmak ve kabiliyetlerini sergilemek için, milyonlarca insana zarar verecek bir yönteme başvurdu. BidenCash, daha önce ele geçirdiği 1.2 milyon kredi kartının bilgilerini internette yayınladı.

BleepingComputer tarafından paylaşılan bilgilere göre, BidenCash’te paylaşılan veri tabanında 1.2 milyon karta ait tüm bilgiler yer alıyor. Bu bilgiler arasında kart numarası, son kullanım tarihi, güvenlik numarası (CVV), kart sahibinin ismi, kart tipi, açık adres, e-posta adresi, telefon numarası ve hatta kimlik numarası gibi kişisel bilgiler yer alıyor.

kredi karti 2

Sızdırılan bu bilgiler sebebiyle dünyanın dört bir yanından insanın kredi kartı kötü amaçlar kişiler tarafından kullanılabilir. Ayrıca bu veriler kimlik hırsızlığına da zemin hazırlayabilir ki bildiğiniz gibi bu senaryoda mağdur olan kişi kendisini ciddi bir hukuki sürecin içerisinde bulabilir.

Bilgileri sızdırılan bu kartların çok büyük bölümünün kullanım süresi 2023’ten önce dolmuyor. Bu da en az bir yıl daha aktif olacak kartların sızdırıldığı anlamına geliyor ki bazı kartların son kullanım süresinin 2026’ya kadar gittiği söyleniyor.

Bilgileri internette yayınlanan bu kartların önemli bir bölümü ABD’de yaşayan insanlara ait. Ancak dünyanın farklı yerlerinden ele geçirilen kartlar da bulunuyor. Bu sızıntıdan etkilendiği kesinleşen diğer ülkeler arasında Grönland, İran, Hindistan, Bolivya ve Venezuela yer alıyor.

Samsung Galaxy S23 daha büyük bataryayla geliyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting