Koç Üniversitesi ’ne en başarılı kurum ödülü

Koç Üniversitesi

TÜBİTAK’ın ev sahipliğinde, Türkiye’nin, “Ufuk Avrupa” programına resmi katılımı nedeniyle gerçekleştirilen açılış etkinliğinde Koç Üniversitesi , “En Başarılı Kurum Ödülü’ne layık görüldü.

 Koç Üniversitesi, dünyanın en büyük inovasyon ve araştırma programı olan “Ufuk 2020” kapsamında TÜBİTAK tarafından, “En Başarılı Kurum Ödülü’ne” layık gördü. Türkiye’nin, “Ufuk Avrupa” programına resmi katılımı nedeniyle TÜBİTAK’ın ev sahipliğinde Ufuk Avrupa Programı Açılış Etkinliği gerçekleştirildi. AB ve Türkiye tarafından ortak finanse edilen ve yürütücüsü Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olan ve Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında desteklenen etkinlik, “Ufuk 2020’de Türkiye Faz-II” Teknik Destek Projesi kapsamında hayata geçirildi.

Koç Üniversitesi

Avrupa Birliği’ne üye ve aday ülkeler arasında ortak bir bilim-teknoloji politikasının oluşturulması fikriyle Ar-Ge ve İnovasyon faaliyetlerini desteklemek üzere kurulmuş özel fonlama mekanizması kapsamında AB Çerçeve Programları hayata geçirilmişti. 2021 yılı itibarıyla ise 2021-2027 dönemini kapsayan 9 Çerçeve Programı olan ve “Ufuk Avrupa” olarak adlandırılan programa geçiş yapıldı.

Ufuk Avrupa Programı’nın ulusal koordinasyon görevini üstlenen TÜBİTAK, 21 Mart’ta gerçekleştirilen etkinlik kapsamında bir önceki program olan “Ufuk 2020”nin başarılı kurum ve kuruluşlarına yönelik Ödül Takdim Töreni düzenledi. İstanbul’da hibrit katılımla gerçekleştirilen törende, Koç Üniversitesi Ufuk 2020 kapsamında Türkiye’nin en başarılı kurumu seçildi. Koç Üniversitesi bu ödüle, Ufuk 2020 kapsamında hayata geçirdiği 52 proje ile Türkiye’deki üniversiteler arasında en fazla sayıda proje üreten ve toplamda 23,8 milyon avro ile en yüksek fon desteğini alan üniversite olması nedeyiyle layık görüldü. Bu genel başarının ötesinde, Koç Üniversitesi akademisyenlerince yürütülen ve Avrupa Komisyonu tarafından toplamda 6 milyon avro ile fonlanan üç proje de en başarılı projeler arasında ödüle layık bulundu.

The Witcher oyunu hayranlarına müjde!