Ana SayfaGenelKelliği ortadan kaldıracak bir gen tedavisi hazırlanıyor

Kelliği ortadan kaldıracak bir gen tedavisi hazırlanıyor

Kellik sorununa kalıcı bir çözüm sunabilecek yeni bir yöntem geliştirildi. Test aşamasındaki bu gen tedavisi umut vadediyor.

Pek çok erkeğin özellikle ilerleyen yaşlarda korkulu rüyası haline gelen kellik sorununa karşı geliştirilen çözümler, bugün oldukça büyük bir sektör haline gelmiş durumda. Bir yandan ilaç şirketleri bu soruna çözüm vadeden ilaçlar geliştirirken, bir yandan saç ekimi konusunda önemli atılımlar yapıyor. Bildiğiniz gibi Türkiye de bu konuda öncü ülkelerden biri. Ancak hala kelliğe kesin bir çözüm bulunmuş değil. Neyse ki bu durum yakın gelecekte çözüme kavuşacak gibi duruyor.

Gen düzenleme teknikleri kullanan bir grup araştırmacı, kelliği ortadan kaldırabilecek bir gen tedavisi geliştirdi.

kellik gen tedavisi

Amplifica adlı bir biyotek şirketi, Irvine ve California Üniversitesi bünyesinde çalışan araştırmacılar, saç uzamasını kontrol eden sinyallerin kaynağını tespit ederek, bunların çalışmaya devam etmesi için yeniden düzenliyor. Araştırmacılar tarafından yayınlanan makale, fareler üzerinde yapılan ilk deneylerden olumlu sonuçlar alındığını gösteriyor. Fareler üzerinde uygulanan gen tedavisi, kıllarının uzamasını sağlayan sinyallerin hiç kesilmeden aktif kalmasını sağladı.

Bu gen tedavisinin insanlara sunulması için öncelikle test aşamasının tamamlanması gerekiyor. Ancak araştırmaya öncülük eden isimler arasında yer alan Maksim Plikus, SCUBE3 adını taşıyan bu tekniğin, yakın gelecekte botoks yaptırma gibi basit bir işleme dönüşme ihtimalini oldukça yüksek görüyor. Pilkus’a göre saç diplerine yapılacak enjeksiyonların tamamlanması için 20 dakika gibi kısa bir süre yeterli olacak.

OnePlus 11 Pro tasarımı ortaya çıktı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting