Ana SayfaGundemKara delik bir yıldızı kayıt altında yuttu

Kara delik bir yıldızı kayıt altında yuttu

Kara Delik tarafından yutulan bir yıldız görmüş müydünüz? Gökbilimciler kara delik tarafından yutulan yıldızın son anlarını kayıt altına almayı başardı.

Uzayda hergün farklı olaylar yaşanırken, gökbilimciler hem teknoloji hem uzayı daha iyi tanıma açısından bu olayları takip etmeye çalışıyor. Tabi bunların yüzde sıfır nokta deyip yanına yine gelecek olan sonsuz sıfırla başlayan bir sayı kadarını biliyoruz. Malum uzay sonsuz olunca…

Öncelikle aktaracağımız haberden önce Vikipedia’ya göre Kara Delik tanımını açıklayalım.” Kara delik, astrofizikte, çekim alanı her türlü maddesel oluşumun ve ışınımın kendisinden kaçmasına izin vermeyecek derecede güçlü olan, kütlesi büyük bir kozmik cisimdir. Kara delik, uzayda belirli nicelikteki maddenin bir noktaya toplanması ile meydana gelen bir nesnedir de denilebilir.”

Kara delik bir yıldızı kayıt altında yuttu

Ancak hem insanlar için hem de gökbilimciler için ilginç bir olay kayıt altına alındı.Gelgit kuvvetleri sebebiyle aşırı uzaması veya genişlemesi anlamına gelen “spagettileştirme” hareketine maruz kaldıktan sonra kara delikte kaybolmasının görüntüleri paylaşıldı.

Space.com’un haberine göre, büyük ölçüde Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) teleskoplarından faydalanan bilim insanları, 215 milyon ışık senesi mesafede süper kütleli kara deliğin çekim alanına giren yıldızdan çıkan ışığı gözlemledi. İngiltere Birmingham Üniversitesinde görevli bilim insanı Matt Nicholl liderliğinde yürütülen çalışmanın ayrıntıları, “Monthly Notices of the Royal Astronomical Society” dergisinde yayımlandı.

Nicholl, “Bir kara deliğin, ‘yakın bir yıldızı yutması’ fikri, bilim kurgu gibi. Ancak gelgitli parçalanma olayında tam da bu yaşanıyor” dedi.

Çalışmayı yürüten isimlerden birisi olan Thomas Wevers da “Talihsiz bir yıldız, galaksinin merkezindeki süper kütleli kara deliğin çok yakınında dolaşırsa, kara deliğin çok yüksek çekim gücü, yıldızı ince madde akıntıları halinde doğrar.” şeklinde açıklama yaptı.

Gözlemin, çekim etkisiyle paramparça olduktan hemen sonra yapıldığı belirtildi.

Galaxy S20 FE Türkiye fiyatı açıklandı!

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

EN ÇOK OKUNANLAR

1,897BeğenenlerBeğen
1,001TakipçilerTakip Et
13,900AbonelerAbone

DOSYA KONUSU

Hosting