Ana sayfa Genel Kaliforniya deprem alarm sitemini hayata geçirdi

Kaliforniya deprem alarm sitemini hayata geçirdi

Kaliforniya deprem konusunda çok aktif bir bölge ancak yıllardır üzerinde çalışılan deprem alarm sistemi bir türlü hayata geçmemişti.

Japonya’da bir benzeri aktif olan alarm sistemi depremlerden saniyeler önce insanlara telefonla uyarı gönderiyor. Kaliforniya da şimdi MyShake isimli benzer bir uygulamayı hayata geçirdi.

Kaliforniya deprem için 30 saniye önceden hazırlanacak

Yeni uygulama, Kaliforniya’da yaşayan kullanıcılara, deprem dalgaları onlara ulaşmadan onlarca saniye önce uyarı verebilecek. Böylece kullanıcıların önlem alması, saklanması, kaçması ve bölgedeki doğalgaz, elektrik ve suyun kesilmesi mümkün olabilecek.

Kaliforniya’daki hesaplamalara göre, aktif fay hatlarındaki depremin dalgasının yerleşim birimlerine ulaşması 30 saniye kadar sürüyor. Sismik sensörler de depremi gerçekleşmeden 2 saniye önce tahmin edebiliyor. Dolayısıyla, uygulamanın Kaliforniya halkına yaklaşık 35 saniye önceden alarm vermesi mümkün olacak.

PlayStation 5 hakkında yeni detaylar ortaya çıktı

Benzer bir sistemin Türkiye’ye kurulması da mümkün olabilir. Deprem dalgalarının yerleşim birimlerine ulaşana kadar geçecek 10 saniye bile kullanıcıların hayatını kurtaracak önlemler almasına yardımcı olacaktır.

Kaliforniya deprem

Süleyman Sertkayahttp://www.donanimgunlugu.com
Üniversite'nin ardından kendini Bilgi İşlem sektöründe bulan Süleyman şimdilerde Donanım Günlüğü'ne dışarıdan destek veriyor. Donanım konusunda uzman olan yazarın çözemeyeceği sorun yok.

YORUM YAPIN

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı buraya girin

DG TV

Dosya Konusu

instagram şifre kırma 2020

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü?

Instagram şifre kırma ve Instagram hesap çalma mümkün mü? Instagram hesabı çalmaya çalışmadan önce sizleri haberimize alalım. Instagram kullanımı artık Facebook’u geçmiş durumda. En...

Son Haberler