Ana SayfaHaberKahve tüketmenin yan etkileri açıklandı!

Kahve tüketmenin yan etkileri açıklandı!

Gezegendeki milyarlarca insan için kahve, günlük olarak tüketilen bir olmazsa olmaz. Dayanıklılık sporcuları bile motivasyonlarını sağlamak için kafeine yöneliyor. Ancak her şeyin fazlasında olabileceği gibi fazla kafein tüketiminde oluşacak yan etkiler açıklandı.

Birçokları için, günlük en az bir fincan kahvesiz hayat imkansız. Ancak her iyi şeyde olduğu gibi, çok fazla kahve – özellikle çok fazla kafein – kötü bir şey. Çok fazla kafein, kalp hastalığının habercisi olan yüksek tansiyona neden olabilir ve baş dönmesi, titreme, baş ağrısı veya anormal kalp atışı gibi yan etkilere neden olabilir. Güney Avustralya Üniversitesi’nin 2019’da yaptığı araştırma sayesinde, artık ne kadar kahvenin güvenli olduğuna dair bir üst sınırımız var. Araştırmada, araştırmacılar kafeini işleyen genin (CYP1A2) taşıyıcıların kafeini işlemesine nasıl yardımcı olduğunu keşfetmek ve kahve ile ilgili kardiyovasküler hastalık risklerini belirlemek için yaşları 37 ila 73 arasında değişen 347.000’den fazla insanın verilerini incelediler.

Kahve tüketmenin yan etkileri açıklandı!

Günde altı fincandan fazla kahve içenlerin, günde bir ila iki fincan içenlere göre kardiyovasküler hastalık riskinin yüzde 22 daha yüksek olduğunu keşfettiler ve güvenli kahve tüketimi için bu tavanı günde altı fincan olarak belirlediler. Araştırmacılar, bir fincan kahvenin yaklaşık 75 mg kafein içerdiğini varsaydılar.

Araştırmacılar “Sağlıklı bir kalp ve sağlıklı bir kan basıncını korumak için, insanlar kahvelerini günde altı fincandan daha azıyla sınırlamalı. Verilerimize göre altı tanesi, kafeinin kardiyovasküler riski olumsuz yönde etkilemeye başladığı devrilme noktası” ifadelerini kullandı. Çalışma ayrıca, günde 1 ila 2 fincan içenlere kıyasla, içmeyenlerin kardiyovasküler hastalık riskinde yüzde 11 daha yüksek olduklarını söyledi. Bu nedenle ölçülü olunca kahve içmek yararlı oluyor.

2023 yılına kadar kriptolarda neler yaşanacak? Analistler açıkladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting