Ana SayfaGenelIşın izleme teknolojisi oyun sektörünü yeniden şekillendirecek!

Işın izleme teknolojisi oyun sektörünü yeniden şekillendirecek!

NVidia’nın ışın izleme teknolojisi ya da diğer bir ismiyle Ray Tracing özelliği oyun sektörünü yeniden şekillendirecek. İşte konu hakkındaki tüm detaylar.

NVidia’nın RTX serisi ile birlikte tanıttığı Ray Tracing yani ışın izleme teknolojisi oyun sektörünü yeniden şekillendirecek gibi görünüyor.

Gamescom 2019’da da en önemli başlıklardan biri olan bu yeni teknoloji, önümüzdeki yıl çıkacak olan pek çok AAA tarzı yapımda PC ve konsollarımızı zorlayacak.

Bu yeni teknolojiyi kullanan oyunlardan bahsetmeden önce ışın izleme yani Ray Tracing nedir sorusuna yanıt verelim.

Ray Tracing nedir? Oyunda ne işe yarar?

Basit bir şekilde anlatmamız gerekirse, Ray Tracing yani ışın izleme teknolojisi ile oyunlardaki en doğru ışık görüntüleri elde edilebilecek. Bu yeni teknoloji, ışık kaynağından çıkan ışıkların çeşitli yüzeylerden yansımasını simüle ederek, gerçeğe yakın bir atmosfer ortaya çıkaracak.

şın izleme 1

Örneğin, perdesi yarıya kadar açık bir odaya girdiğinizde, dışarıdan gelen ışıktan ötürü oda içerisinde farklı renk tonları olduğunu görebilirsiniz. Lakin bu durum oyunlarda aynı şekilde işlemiyor. Yani ışık almayan basit bir koridor ile camlarından içerisine ışık sızan bir odanın görünümü arasında büyük farklar olmuyor.

İşte Ray Tracing teknolojisi sayesinde oyunlarda da artık gerçek hayatta olduğu gibi yansıyan ışık her objenin farklı bir aydınlatmaya sahip olmasını sağlayacak.

Peki gelelim işin asıl merak uyandıran kısmına. Bu yeni teknoloji oyunlarda nasıl çalışacak?

NVidia sorunu BVM Algoritması ile çözdü

Her objenin farklı bir ışıklandırma ile karşımıza çıkacağı bu yeni teknoloji BVM Algoritması sayesinde hayat buluyor. Hayli karmaşık bir yapıya sahip olan bu algoritma, cisimlerin üzerine düşen ışın şiddetini, ışısını, cismin gelen ışığı yansıtma özelliği gibi etkenleri toplayarak, hesaplıyor. Bu sayede hangi cismin ne derece aydınlanacağı da belirlenmiş oluyor.

şın izleme 2

Elbette böyle bir hesaplama ekran kartları için ayrı bir yük anlamına geliyor. NVidia bu yükü hafifletmek için sadece ışın izleme teknolojisi için ayrılmış RT çekirdekleri kullanıyor.

Lakin RT çekirdeklerine rağmen ışın izleme özelliği oyunlardaki performansı önemli ölçüde etkiliyor. Eğer çok sağlam bir ekran kartınız yoksa, ışın izleme özelliğini açtığınızda çözünürlükten feragat etmeniz gerektiğini unutmayın.

Işın izleme teknolojisine sahip oyunlar artıyor

Şimdi gelelim oyun severlerin merak ettiği bir diğer konuya. Önümüzdeki dönemde satışa sunulacak oyunlar arasında hangileri ışın izleme teknolojisine sahip olacak?

Muhtemelen 2020 yılında çıkacak olan pek çok oyun Ray Tracing özelliğini destekleyecektir. Fakat şimdilik bu özellikle gelecek oyun sayısı hayli kısıtlı.

şın izleme

Önümüzdeki dönemde satışa sunulacak olan Dying Light 2, Synced: Off Planet, CoD Modern Warfare, Control, Vampire The Masquerade Bloodlines 2 ve Watch Dogs Legion oyunları Ray Tracing özelliği ile karşımıza çıkacak.

Ayrıca Minecraft, Wolfenstein Youngblood ve Metro Exodus gibi yapımlar da ışın izleme için özel bir güncelleme alacaklar.

Cyberpunk 2077 Google Stadia için de gelecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

EN ÇOK OKUNANLAR

DOSYA KONUSU

WordPress Hosting