iPhone X, Amerika, Avrupa ve Çin’de yok sattı!


Apple’ın geçtiğimiz sene 3 Kasım’da satışa sunduğu iPhone X, kısa sürede önemli bir satış başarısı elde etmişti. Hali hazırda ülkemizde de 24 Kasım’dan itibaren satışta olan telefon birçok pazarda adeta yok satmıştı. Dünyaca ünlü analiz şirketi Kantar’ın yayınladığı son rapora göre, iPhone X Amerika başta olmak üzere bazı Avrupa ülkeleri ( Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya, İtalya), Japonya ve Çin’de adeta zirve yapmış.

iPhone X, Çin’de bile yok sattı

Kantar tarafından açıklanan rapora göre, iPhone X Amerika’da pazarın yüzde 39.8’ine hitap etmiş. Yani 2017 Eylül – Kasım döneminde Amerika’da akıllı telefon satın alan 100 kişiden 40’ının tercihi iPhone X olmuş.

Avrupa’da da iPhone X’in aynı dönemdeki satış payı yüzde 23.9 olarak belirlenmiş durumda. Almanya, Fransa, İngiltere, İspanya ve İtalya’nın dahil edildiği rapora göre iPhoneX satışları yüzde 20’nin üzerinde seyretmiş görünüyor. Avrupa pazarında Samsung ve bazı Çinli üreticilerin baskın olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla yüzde 23.9’luk oran bile muazzam bir başarı diyebiliriz.

iPhone X’e dair en beklenmedik rapor ise Çin’den geldi. Bilindiği üzere Apple’ın en çok zorlandığı pazarlardan birisi de Çin. Bu ülkedeki rekabet düzeyinin hat safhada olması, Apple’ın pazar payını yüzde 6 seviyelerine kadar düşürmüş durumda.

Fakat iPhone X’in 2017 Eylül – Kasım döneminde, Apple’ın pazar payını kat ve kat aşarak yüzde 25 seviyelerine ulaştığı belirtiliyor. Yani bu dönemde Çin’de akıllı telefon alan her 4 kişiden 1’inin tercihi iPhoneX olmuş diyebiliriz.


Bu Haberi Paylaş...Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInEmail this to someonePin on PinterestShare on TumblrDigg thisBuffer this pagePrint this page

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git