iPhone 5C ve iPad mini 4’ü Eskiler listesine ekleyebilir

5 mini

Apple yeni model cihazlarını Eylül ayında tanıttı, yeni cihazlar ortaya çıkmışken şimdi firma iPhone 5C ve iPad mini 4 cihazlarını eskiler listesine eklemeye hazırlanıyor.

iPhone 5C ve iPad mini 4 eskiler listesine girmesi demek firmanın cihazlara olan desteğini çekmesi anlamına geldiğini söyleyebiliriz. Şirket beş yaşını geçtiğinde tipik olarak bir cihaza ‘eski’ nitelendiriyor.  Ancak bir ürün yedi yaşını geçtiğinde, şirket bu cihazları ‘eskimiş’ olarak etiketliyor. Benzer bir hamleyle Apple, yakın zamanda iPhone 6’nın markanın eski bir cihazı olduğunu açıklamıştı. Şimdi, Eylül 2013’te piyasaya sürülen iPhone 5c, bu listeye giren en son akıllı telefon olacak gibi görünüyor.

iPhone 5C

Aslında iPhone 5c’nin artık dokuz yaşından büyük olduğu düşünüldüğünde durumun gayet normal olduğunu söyleyebiliriz. Cihaz, 2013 yılında Apple’ın amiral gemisi olan iPhone 5’lerin daha uygun fiyatlı versiyonu olarak piyasaya sürüldü. Öte yandan iPad mini 4 de tablet olarak nispeten daha küçük bir ekran sunarak 7,9 inç boyutunda ve aynı zamanda o zamanın daha büyük iPad modellerine göre daha düşük bir fiyat etiketine sahip olmasıyla da benzer bir role sahipti. Bu model aynı zamanda yaratıcı profesyonellerden ziyade eğlence tüketicilerine yönelik olarak pazarlandı.

‘Eski’ cihazlar listesine bir cihaz eklendiğinde, şirketin artık bu ürünler için donanım desteği sunmayacağı anlamına geliyor. Bu cihazlar için yazılım desteği bir süre önce sona erdi, ancak şimdi marka herhangi bir ücretli onarım hizmeti sunmayacak.

Apple Watch sayesinde hamile olduğunu öğrendi