iPhone 14’ün Acil SOS Özelliği Avrupa ülkelerinde kullanıma sunulmaya başlandı

eemer

Apple yeni seri iPhone 14 modellerinde Uydu Modu aracılığıyla Acil SOS özelliğini sunmaya başladı. Sınırlı ülkelerde kullanıma sunulan uygulamanın kullanım alanı genişlemeye devam ediyor.

iPhone 14 seriisi Eylül ayında tanıtılırken dikkat çeken özelliklerden biri Uydu Modu aracılığıyla Acil SOS özelliğiydi. SOS modu, piyasadaki hemen hemen tüm akıllı telefonlarda bulunan standart bir özellik ancak yeni iPhone 14 serisinde bulunan özellik çok daha gelişmiş. Yeni iPhone’ların uydu tabanlı SOS özelliği daha önce ABD ve Kanada’da yayına girmişti. Şimdi ise Avrupa ülkelerinde kullanıma sunulmaya başlandı.

Acil SOS

Hücresel veya Wi-Fi erişimi kullanılamadığında, işlev, iPhone sahiplerinin acil servislere yardım etmek için – geleneksel telefon aramaları yerine – mesaj göndermelerini sağlar. iPhone 14, sizi “Acil Durum Bildirin” çağrısında bulunacak ve acil servisleri klasik yöntemle aramayı denediğinizde ancak başarısız olduğunuzda durumunuz hakkında bilgi toplamak için size bir anket sunacaktır. Bulunduğunuz yer, rakım, iPhone pil ömrü ve Tıbbi Kimliğiniz, (varsa) ankete verdiğiniz yanıtlarla birlikte gönderilecektir. 

Globalstar’ın yer istasyonları ve uydu ağı, Cupertino şirketi sayesinde önemli iyileştirmeler aldı. Sonuç olarak, yeni iPhone 14 Acil SOS hizmeti yaklaşık 300 Globalstar çalışanı tarafından desteklenecek. Apple’a göre Acil SOS, mobil uydu hizmetleri için belirlenmiş bir bant kullanıyor. Apple’ın Acil SOS programına harcadığı toplam miktar 450 milyon dolardı. Bu paranın çoğu, uydu hizmeti sağlayıcısı Globalstar ile birlikte özelliğin altyapısını oluşturmak için kullanıldı.

Apple’a göre gelecek yıl daha fazla ülke uydu aracılığıyla Acil SOS alacak. Uyumlu bir iPhone 14 (14, 14 Plus, 14 Pro ve 14 Pro Max dahil) satın alındığında iki yıllık hizmeti ücretsiz olarak sunuyor.

 

Intel i5 Yonga Setli Xiaomi Mini PC tanıtıldı