iOS 18’le Birlikte Bluetooth Eşleştirme Sistemi Değişiyor

iphone 18

iOS 18’le ilgili daha fazla detay ortaya çıkmaya devam ediyor. Farklı markaların bluetooth aksesuarları artık AirPods’un eşleştirme sistemiyle iPhone’a bağlanabilecek.

Normalde iPhone’a AirPods dışında bluetooth kulaklık veya başka bir aksesuar bağlamak istenince Ayarlar>Bluetooth menüsüne girip, eşleştirme yapmak gerekiyor. Fakat bu durum iOS 18‘le birlikte tarih olacak. Üçüncü parti bir aksesuarı iPhone’la eşleştirmek için telefona yaklaştırmak yeterli olacak. Ekranda AirPods’u eşleştirirken açılan karta benzer arayüz açılacak ve sistem gerisini otomatik halledecek. Böylece farklı bir markanın aksesuarları Apple’ın kulaklığı veya diğer ürünleri gibi iPhone’a bağlanabilecek.

iOS 18 aynı zamanda bluetooth aksesuarları için sıkı gizlilik politikalarına da sahip. Bu durum üreticilerin kablosuz aksesuarların listesini almasını önleyecek. Kullanıcılar Ayarlar>Gizlilik ve Güvenlik içinde yeni aksesuarlar bölümünden eşleştirme izinlerini belirleyecek.

ios 18

iPhone’un Hızı Artıyor

Geçtiğimiz sene macOS Sonoma’ya oyun modu eklendi. Sonoma’daki modun performans artırıcı özellikleri var. Apple’a göre aynı durum iOS 18 ve iPhone için de geçerli. Oyun modu aktif olduğu zaman iPhone’un işlemcisine yüksek öncelikli erişim sağlayarak oyunları optimize ediyor. Böylece arka plandaki görevlerin kullanımı da azaltılıyor. Ayrıca Apple oyun moduyla birlikte iPhone’a bağlı AirPods ve oyun kumandalarının yanıt verme hızının artığını da söyledi.

Oyun modu için kullanıcının özel bir ayarlama yapması gerekmiyor. Bir oyun veya oyunla ilgili uygulama açıldığı zaman mod otomatik olarak devreye giriyor. Bu özellik Assassin’s Creed Mirage ve Resident Evil Village gibi AAA oyunlar için tasarlandı. Resident Evil 7’nin de 2 Temmuz’da iPhone, iPad ve Mac için çıkacağını belirtelim.

Elden Ring: Shadow of the Erdtree’den Son Bir Fragman Daha Yayınlandı